برای رزرو یک جلسه رایگان کلیک کنید

اعداد و سیستم شمارش ژاپنی

نحوه شمارش آنها در ژاپنی را بیاموزید

برای رسیدن به تسلط باید اعداد ژاپنی را یاد بگیرید. اعداد در همه جا وجود دارند، از گفتن زمان گرفته تا شمارش مقدار سوشی که می خورید. خوشبختانه، یادگیری در مورد سیستم شمارش ژاپنی موضوع جالبی است. با کمک این راهنما مطمئناً در شمارش ژاپنی با انواع اعداد مسلط خواهید شد. 

سیستم های مختلف شمارش ژاپنی

قبل از اینکه به اسرار اعداد و سیستم های شمارش ژاپنی بپردازیم، لازم به ذکر است که امروزه بیشتر از اعداد عربی در ژاپن استفاده می شود. در حالی که شما باید بدانید که چگونه اعداد ژاپنی را در مکالمات بگویید، اغلب همان اعدادی را خواهید دید که در بقیه دنیا استفاده می شود.

دو سیستم شمارش متفاوت در ژاپن وجود دارد: سیستم اعداد چینی-ژاپنی و بومی ژاپنی. چینی-ژاپنی منشأ چینی دارد، در حالی که ژاپنی های بومی از ژاپن سرچشمه می گیرند. 

تفاوت اصلی بین دو سیستم شمارش این است که شما باید از شمارنده با زبان چینی-ژاپنی استفاده کنید، اما در ژاپنی بومی نیازی به آنها نیست. اما، اعداد بومی-ژاپنی فقط 1-10 وجود دارد. بقیه همگی چینی-ژاپنی هستند. برای تسلط کامل به زبان ژاپنی باید هر دو سیستم شمارش را یاد بگیرید.

یاد بگیرید چگونه به زبان ژاپنی بشمارید

اعداد بومی ژاپنی 1-10

شما فقط از اعداد بومی ژاپنی تا 10 استفاده خواهید کرد. از آن به بعد، فقط اعداد چینی-ژاپنی را خواهید دید. این امر یادگیری نحوه شمارش در زبان ژاپنی را بسیار آسان تر می کند. 

اعداد

اعداد بومی ژاپنی

کانجی

1
ひとつ (هیتوتسو)
一つ
2
ふたつ (فوتاتسو)
من
3
みっつ (میتسو)
三つ
4
よっつ (یوتسو)
四つ
5
いつつ (itsutsu)
五つ
6
むっつ (muttsu)
六つ
7
ななつ (ناناتسو)
七つ
8
やっつ (یاتسو)
八つ
9
ここのつ (کوکونوتسو)
九つ
10
とう (تو)

اعداد بومی-ژاپنی به راحتی قابل تشخیص هستند زیرا همه آنها به "-tsu" ختم می شوند، به جز 10. در کانجی، پایان "-tsu" با "つ" نشان داده می شود. همانطور که قبلا ذکر شد، اعداد بومی-ژاپنی نیازی به شمارنده ندارند. بنابراین، هنگام استفاده از این سیستم شمارش، لازم نیست نگران آنها باشید.

اعداد چینی-ژاپنی 1-10

فقط به این دلیل که اعداد بومی-ژاپنی فقط بین 1 تا 10 وجود دارند، به این معنی نیست که آنها تنها اعدادی هستند که استفاده می کنید. چینی-ژاپنی در واقع حتی بین 1-10 رایج تر است. بنابراین، حتی اگر نیاز به استفاده از کلمات متضاد دارید، می توانید آزادانه از آنها استفاده کنید.

نمودار اعداد چینی-ژاپنی 1-10

 

اعداد چینی-ژاپنی

کانجی

1
いち (ichi)
2
に (نی)
3
さん (سان)
4
し、よん (شی، یون)
5
ご (برو)
6
ろく (روکو)
7
しち、なな (شیچی، نانا)
8
はち (هاچی)
9
く、きゅう (کو، کیو)
10
じゅう (juu)
0
れい、ゼロ、マル (ری، صفر، مارو)

اعداد خوش شانس و بدشانس ژاپنی

خرافات در فرهنگ ژاپن بسیار مهم است. شاید متوجه شده باشید که برخی از اعداد بیش از یک نام دارند. این به این دلیل است که 4 (し) و 9 (く) شبیه کلمات ژاپنی برای رنج (苦) و مرگ (死) به نظر می رسد. مردم ژاپن تمام تلاش خود را برای اجتناب از این اعداد انجام خواهند داد. 

در همین حال، 7 در ژاپن یک عدد خوش شانس است. با این حال، یک مورا در خواندن ژاپنی آن کلمه مرگ را به آنها یادآوری می کند، بنابراین آنها صدای آن را تغییر دادند.しち (سیچی) به なな (نانا) تغییر دادند.

اعداد چینی ژاپنی از 10

ایجاد اعداد از 10 به بالا بسیار آسان و ساده است. اولاً در سیستم شمارش ژاپنی، آنها فقط از اعداد ژاپنی چینی از 10 استفاده می کنند. بنابراین، این کار را برای شروع بسیار آسان می کند.

منطق کنار هم قرار دادن این اعداد در ژاپنی نیز ساده است. تمام نیازهای واژگانی قبلاً در کلمات 1 تا 10 در ژاپنی چینی وجود دارد.

برای ساختن کلمه 11، به سادگی کلمات 10 و 1 را با هم ترکیب کنید. بنابراین، 11 در ژاپنی 十一 (juuichi) است. سپس، 12 10+1 است، بنابراین در ژاپنی 十二 (juuni) است. و غیره. بسیار ساده.

وقتی به 20 سالگی برسیم چه اتفاقی می افتد؟ خوب، 20 برابر 2×10 است، بنابراین به ژاپنی می گویید 二十 (nijuu). و 21 2×10+1 است که 二十一 (nijuuichi) (2 (ni) + 10s (juu) + 1 (ichi)) است.

کلمات متقابل ژاپنی

البته گرامر شمارش در زبان ژاپنی را هم نمی توان فراموش کرد. این اعداد بیشتر از آنچه فکر می کنید قوانین گرامری دارند. بسته به چیزی که می شمارید، باید کلمات متضاد را بعد از اسم ضمیمه کنید. این فقط در صورتی است که از چینی ژاپنی استفاده کنید. کلمات شمارنده برای اعداد بومی ژاپنی ضروری نیستند.

کلمه متقابل ژاپنی

گروهی که برای آن استفاده می شود

ひとり (هیتوری)
یک شخص
ふたり (فوتاری)
دو نفر
人 (نین)
سه نفر یا بیشتر
本 (عزیز)
اجسام نازک بلند (مانند خودکار)
個 (ko)
اجسام گرد کوچک (مانند سیب)
まい (mai)
اشیاء نازک و صاف (مانند پیراهن)
匹 (هایکی)
حیوانات کوچک (مانند گربه)
頭 (تو)
حیوانات بزرگ (مانند فیل)
台 (دای)
اتومبیل، دوچرخه و لوازم خانگی

به یاد داشته باشید، اگر زمان‌های خاصی را می‌شمارید، باید از کلمات شمارنده مخصوص واحد زمان استفاده کنید.

زمان شمار ژاپنی ها

واحد زمان

秒 (تو)
ثانیه
分 (تفریح ​​یا جناس)
دقایق
時 (جی)
ساعت ها
月 (گتسو)
ماه ها
年 (nen)
سال ها

آیا او با اعداد ژاپنی حساب می کند؟