برای رزرو یک جلسه رایگان کلیک کنید

نکات طلایی در مصاحبه آزمون آیلتس (IELTS SPEAKING TIPS)

قبل از شروع مصاحبه آیلتس یک پادکست مناسب گوش بدهید:

گوش دادن به یک پادکست مفید و آموزشی میتواند باعث بهبود و بالا رفتن آمادگی شما برای آزمون شفاهی یا Speaking موثر باشد، چرا که باعث یادآوری برخی نکات مهم قبل از آزمون آیلتس میشود. سعی کنید چند روز قبل از آزمون آیلتس، تعدادی پادکست آموزشی مفید کنار گذاشته و روز آزمون مصاحبه آیلتس گوش بدهید. این کار به جمع بندی خیلی سریع و مفید به شما کمک میکند. حتی میتوانید از قبل، صدای خودتان را  ضبط کنید و نکات مهم را در آن بیان کنید مثل collocations, idiomatic expressions, phrasal verbs, discourse markers and connectives

 

سوال ممتحن را پارافریز کنید:

یکی از نکات مهم که به طور قطع اگر بتوانید از آن درست استفاده کنید، میتواند برگ برنده شما در آزمون آیلتس باشد “پارافریز” است. پارافریز کردن در آزمون مصاحبه آیلتس یا IELTS Speaking دو مزیت بزرگ دارد، اول اینکه شما زمان بیشتری از ممتحن میگیرید که باعث میشود بتوانید طولانی تر صحبت کنید و پاسخهای طولانی تری بدهید که این خود یک حسن به حساب می آید .مزیت بعدی که بسیار اهمیت دارد، یک جورهایی به رخ کشیدن دامنه ی لغات و گستردگی سطح گرامر شما به  ممتحن می باشد، یعنی نشان بدهید که میتوانید از واژگان متعدد و گسترده ای استفاده کنید و همینطور این موضوع نشان میدهید که قدرت مانور خوبی در بکارگیری طیف وسیعی از دستورهای گرامری دارید. البته این موضوع باید به صورت کاملا طبیعی اتفاق بیوفتد، نه طوری که ممتحن متوجه بشود که شما حفظ کردید.

 

در مصاحبه آیلتس جوابهایتان را بسط دهید:

مصاحبه آزمون آیلتس 3 بخش دارد. در بخش اول سوالات عمومی از شما پرسیده میشود و تا زمانی که ممتحن چیزی نگفته است، شما همچنان به جواب دادن سوال ادامه دهید، جواب کوتاه ندهید! زیرا در این صورت ممتحن فکر میکند که دانش شما پایین است و نمیتوانید  سوال را بسط بدهید و از ابعاد گوناگون در موردش صحبت کنید. به این معنی که بهتر است تا جایی به پاسختان شاخ و برگ بدهید که خود ممتحن به شما اشاره کند که کافیست و سوال بعد را بپرسد.در قسمت دوم باید 2 دقیقه در مورد کیوکاردی که به شما میدهند کامل صحبت کنید ،پس این  مورد را در نظر بگیرید.به طور مثال ممتحن در  پارت سوم از شما میپرسد چرا در شهرها معماری ساختمان ها بیشتر مدرن است و ساختمان ها بلند و برج مانند هستند؟ اینجا جایی است که شما باید بتونید تحلیلی و چالشی صحبت کنید. پس توصیه اکید میکنیم که تحلیل های روز سایت های خبری انگلیسی زبان را برای مطالعه در برنامه خود بگنجانید چرا که در آن جا میتوانید دامنه گسترده ای از لغات و شیوه های بیان گزارش های تحلیلی را فرا بگیرید.

 

اگر متوجه شدید مطلبی را اشتباه گفتید آن را اصلاح کنید:

یکی از نکات کاربردی در مصاحبه آیلتس این است که اگر گرامر یا لغتی را درست استفاده نکردید و خودتان متوجه شدید،باید سریع آن را اصلاح کنید، اگر این کار را نکنید باعث کم شدن نمره از شما میشود. و متاسفانه بسیاری از متقاضیان در این مورد اطلاعای ندارند و همین موضوع باعث از دست دادن نمره شان میشود.

 

پاسخ های حفظی و آماده در مصاحبه آزمون آیلتس به کار نبرید:

یکی از نکات مهمی که باید در آزمون آیلتس رعایت کنید عدم استفاده از قالب های است. زمانی بود که این قالب ها به این صورت همه گیر نبودند و استفاده ازآنها میتوانست سطح نمره شما را افزایش بدهد، اما الان نه!

الان ممتحنین این قالب ها را میشناسند و کافیست که یک جمله آماده استفاده کنید،آن زمان هست که به ضرر شما تمام خواهد شد چرا که ممتحن گمان خواهد کرد که شما دانشی در زبان ندارید و فقط تعدادی عبارات آماده حفظ کردید.این موضوع میتواند حتی تا 2 نمره از سطح واقعی شما کم کند!.

بحث این نیست که از متون و پاسخ های آماده استفاده نکنید،یا مثالها و کتب مربوطه و یا سوال و جواب های گردآوری شده ی مصاحبه آزمون اسپیکنگ را نخوانید، اتفاقا  اگر لغاتشان را یاد بگیرید و در قالب خودتان به صورت صحیح و به جا استفاده کنید خیلی هم عالیست. به این معنی که آنقدر روی لغات و ترکیب ها تمرین کنید که جزیی از دانش شما بشوند نه حفظیات شما.

داشتن تلفظ صحیح در مصاحبه آزمون آیلتس:

یکی دیگر از مواردی که مستقیما در نمره دهی بخش Speaking شما اهمیت دارد ،شیوه تلفظ کردن و ادا کردن کلمات است. در نظر داشته باشید که Pronunciation خودش به تنهایی به افزایش نمره شما در بخش Speaking کمک میکند. اصلا مهم نیست لهجه شما British باشد یا American واقعا برای ممتحن تفاوتی نمیکند و این تصور اشتباهی است که بسیاری تصور میکنند به دلیل اینکه آیلتس مربوط به  کمبریج انگلیس است، در نتیجه، داوطلب باید لهجه  Britishداشته باشد.در حالی که لهجه اصلا مهم نیست، مهم این است که لهجه شما صحیح باشد و عبارات را درست ادا کنید.

حتی اگر لغات سطح بالا استفاده کنید ،و گرامر شما هم خیلی خوب باشد ولی در تلفظ لغات مشکل داشته باشید، قطعا نمره بخش Pronunciation  را نمیگیرید. حتماً یک دیکشنری جامع مثل Webster یا Oxford  را روی تلفن همراه و کامپیوترتان نصب داشته باشید و همیشه لغاتی که تلفظ آنها را نمیدانید در داخل هر دو دیکشنری آمریکن و بریتیش بررسی کنید ،این کار میتواند برای یادگیری تلفظ صحیح لغات به شما کمک بزرگی کند.پس متوجه شدیم که Pronunciation  یک بخش مهم در نمره دهی مصاحبه آزمون آیلتس محسوب میشود،پس ساده از کنار آن عبور نکنید، چرا که روان و زیبا صحبت کردن یک امتیاز خیلی خوب برای شما کسب میکند، روی آن وقت بگذارید.

برگزرای دوره های آیلتس

با شرکت در کلاسهای آموزش آنلاین و یا حضوری موسسه زبان پارسا با همراهی بهترین اساتید آیلتس در شیرازشانس قبولی در آزمون آیلتس را افزایش دهید

موسسه زبان پارسا (تاسیس 1380) شماره تماس 09013443574
وبسایت آیلتس آموزشگاه زبان پارسا