برای رزرو یک جلسه رایگان کلیک کنید

مقدمه ای بر زبان آلمانی و ضرورت یادگیری این زبان

ضرورت یادگیری زبان آلمانی:

زبان آلمانی این روزها به یک زبان پرطرفدار تبدیل شده و متقاضیان زیادی به قصد تحصیل، کار،یا تفریح در مقاطع مختلف آکادمیک به سمت یادگیری زبان آلمانی می روند. زبان آلمانی با بیش از ۹۵ میلیون گویشور، یکی از پرگویشورترین زبان اتحادیه اروپا محسوب میشود. گویشوران این زبان در کشورهای اتریش، آلمان،لورن، جنوب دانمارک، لیختن‌اشتاین، شرق بلژیک ،سوئیس ،آلتو آدیجه، لوگزامبورگ و آلزاس در اکثریت هستند. این زبان در اتریش، بخشی از سوئیس، آلمان، تیرول جنوبی (ایتالیا)، لیختن اشتاین و بخشی از بلژیک زبان رسمی به حساب می‌آید. همینطور زبان اقلیت‌هایی در رومانی و نامیبیا می باشد.

بر اساس آنچه در ویکی پدیا نوشته شده،زبان آلمانی دومین زبان اسناد علمی (بعد از انگلیسی) و سومین زبان بکار برده شده در تارنماهای اینترنتی (بعد از انگلیسی و روسی) می باشد. یک دهم کل کتاب‌های تالیفی هرساله در جهان به زبان آلمانی است.

آشنایی جزئی با کشور آلمان
جمهوری فدرال آلمان (Deutschland) پر جمعیت ترین کشور اروپایی است. برلین پایتخت کشور آلمان است. آلمان ۱۶ ایالت دارد و یکی از صنعتی ترین کشورهای دنیا محسوب میشود. بایرن یا باواریا که در جنوب کشور آلمان واقع شده است، وسیع ترین ایالت آلمان است و برمن که در شمال غربی واقع شده است، کوچک ترین ایالت آلمان محسوب میشود . جمعیت کشور آلمان بالغ بر ۸۰ میلیون نفر است که حدود ۹۳ درصد آنها را آلمانی ها و بقیه را اتباع خارجی تشکیل میدهند. زبان رسمی مردم کشور آلمان، زبان آلمانی است که تقریباً ۹۵ درصد مردم آلمان به زبان آلمانی و یا به گویش هایی از زبان آلمانی صحبت می کنند.
کشور آلمان در مرکز اروپا واقع شده است و طولانی ترین رود کشور آلمان رودخانه راین است. از نظر جغرافیای طبیعی،آلمان رشته کوه های بسیار زیادی دارد و همچنین از جنگلها و دشت های زیبا و بزرگ تشکیل شده است. آلمان دارای جزایر، سواحل ،دریاچه و حتی باتلاق است.

تنوع در زبان آلمانی
زبان آلمانی در گویش ها و نگارش های مختلفی در سطح اروپا وجود دارد.

آلمانی عالی
آلمانی والا در قرن شانزدهم میلادی به عنوان زبان ادبی استاندارد ظهور کرد. ترجمه کتاب مقدس از مارتین لوتر که در سال ۱۵۳۴ تکمیل شد؛ به آغاز این فرآیند اشاره دارد. زبانی که او استفاده کرد و بعضا بر پایه زبان آلمانی بود که صحبت می شد، الگویی برای نگارش زبان آلمانی گشت.

آلمانی-سوییسی
نوعی از زبان آلمانی است که در سوئیس حدودا ۴ میلیون نفر با آن زبان صحبت می کنند و گهگاه در نگارش روزنامه ها ،رمانها ، نامه های شخصی و دفتر یادداشت ها پدیدار میگردد.

آلمانی- پنسیلوانیا
زبان اصلی حدود ۲۵۰هزار نفر در پنسیلوانیا، اوهایو و ایندیانا در ایالات متحده و اونتاریو در کانادا است. که گونه ی دیگری از زبان آلمانی محسوب میشود.انواع محلی زبان آلمانی معمولا در نوشتن مقالات قومی و کتاب های طنز مانند استریکس استفاده میگردد.

دستور زبان آلمانی
شکل مدرن امروزی گرامر و قواعد دستور زبان آلمانی،پس از انجام تغییرات گسترده ای بعد از جنگ جهانی دوم انجام گرفته است.

حالت مفعولی
مفعول در زبان آلمانی با زبان فارسی، بسیار تفاوت دارد. در زبان فارسی، مفعول واژه‌ای است که در پاسخ به یکی از دو پرسش «چه چیزی را» یا «چه کسی را» می‌آید،اما در آلمانی یک نوع از مفعول‌ها این گونه است. این نوع مفعول که در پاسخ به «چه چیزی را» یا «چه کسی را» می‌آید معمولا مفعول بی‌واسطه یا akkusativ نام دارد. یک جور مفعول هم در آلمانی وجود دارد که مفعول باواسطه نامیده میشود؛ بدان معنا که کاری یا درخواستی با واسطه‌ای روی چیزی یا کسی رخ بدهد که آن چیز یا شخص مفعولِ باواسطه یا dativ نام می‌گیرد. بعضی افعال در زبان آلمانی وجود دارد که مفعولشان باواسطه است و برخی هم بی‌واسطه و بعضی هم هر دو را می‌گیرند. بعضی حروف اضافهٔ دستوری هستند که به هر اسمی بچسبند آن اسم در موقعیت مفعولِ بی‌واسطه یا باواسطه قرار می‌گیرد. مثلاً فعل gefallen به معنای «خوش آمدن» یا «پسندِ کسی شدن» در رده ی افعالی است که مفعول باواسطه می‌خواهد. مانند جملهٔ زیر:
Ihre Meinung gefällt mir sehr.
به معنای:
عقیدهٔ شما بسیار مورد پسند من است. (یعنی «من از آن خیلی خوشم می‌آید.»)
اینجا واژهٔ mir ضمیر مفعولی باواسطه از ضمیر ich به معنای من می باشد.

حروف اضافه
حروف اضافهٔ دستوری،در زبان آلمانی واژه یا گروه واژه‌ای که پس از آن می‌آید را در یکی از سه حالت زیر قرار می‌دهد:

مفعولی بی واسطه یا akkusativ
مفعولی با واسطه یا dativ
اضافهٔ مِلکی یا genetiv
بعضی از این حروف اضافه، بر حسب این که واژه یا گروه‌ واژه‌ای که پس از آن می‌آید چه نقشی از نقشهای سه گانهٔ بالا را بگیرد، معنایشان به کلی فرق می‌کند. از این رو، بر اساس معنایی که مورد نظر است، ممکن است یک حرف اضافه دارای چند نقش متفاوت باشد.

حروف تعریف اسامی
حروف تعریف گذشته از نشان دادن معرفه یا نکره بودن یک اسم، می‌توانند خصوصیات حالت اسم، شامل حالت فاعلی (Nominativ)، مفعولی مستقیم (Akkusativ)، مفعولی غیر مستقیم (Dativ) و ملکی (Genativ) را هم نشان بدهند. با توجه به بی قاعده بودن ساختن جمع اسامی در زبان آلمانی، حروف تعریف را در بسیاری موارد به عنوان نشان دهنده حالت جمع یا مفرد اسم هم مورد استفاده قرار میدهند.

مکالمه و اهمیت آن در زبان آلمانی
امروزه کشور آلمان،به دلیل اینکه توانسته از نظر صنعت و علم بسیار قوی و دقیق باشد، به یکی از کشورهای اروپایی که این روزها داوطلبان بسیاری برای سفر و به خصوص برای ادامه تحصیل به خود جذب میکند تبدیل شده است. تعدادی هم قصد مهاجرت به آنجا برای زندگی دائم و یا کار دارند. بنابراین برای اینکه بتوانید ساده تر و بهتر با مردم کشور آلمان ارتباط برقرار کنید و از اقامت و سفر خود در آلمان بیشتر لذت ببرید، بهتر است با زبان آلمانی آشنا شده و زبان آلمانی را مثل زبان انگلیسی بیاموزید.

مدت زمان یادگیری زبان آلمانی؟
برای یادگیری بهترهر زبانی مخصوصا زبان آلمانی بهتر است که حداقل سه روز در طول هفته را به یادگیری اختصاص دهید. در صورتی که نیاز فوری به زبان نداشته باشید ،۳ ساعت مطالعه و تمرین برای یک هفته کافی است
برای شروع یک هدف قابل اجرا و ساده در نظر بگیرید تا اجرای آن برایتان دشوار نباشد . یادگیری زبان را درسبک زندگی خودتان بگنجانید. به توصیه مترجم آلمانی judit matz پنجاه لغت از زبان مورد نظرتان را انتخاب کرده و از آنه برای صحبت کردن روزمره بامردم استفاده کنید .بعد به تدریج سراغ گرامر و دستور زبان و نکات مربوطه بروید.

با شرکت در کلاسهای آموزش آنلاین و یا حضوری موسسه زبان پارسا با همراهی بهترین اساتید زبان آلمانی در شیراز موفقیت خود را افزایش دهید.

موسسه زبان پارسا (تاسیس 1380) شماره تماس 09013443574

آموزش زبان آلمانی در موسسه پارسا