برای رزرو یک جلسه رایگان کلیک کنید

راهنمای جامع تسلط کامل بر گرامر آلمانی

آیا فکر می کنید گرامر آلمانی بدتر از آنچه هست به نظر می رسد؟

مطمئنم که شهرت ترسناک گرامر آلمانی را شنیده اید. بسیاری از جنسیت ها، قوانین پیچیده و استثناهای فراوانی که باید در نظر داشت. اما، همه اینها فقط افسانه هستند. یادگیری گرامر آلمانی مانند یادگیری هر زبان دیگری است. شما باید قوانین اساسی را بدانید و تمام تلاش خود را برای استفاده از آنها انجام دهید. برای آسان‌تر کردن یادگیری، مهم‌ترین قواعد دستور زبان آلمانی و توضیح مفیدی از موارد گرامری آلمانی را جمع‌آوری کردیم.

شما میتوانید با کمک تیم مدرسان متخصص موسسه زبان پارسا، زبان آلمانی را بهتر از هر کسی بیاموزید. پارسا بهترین موسسه آموزش زبان آلمانی در شیراز است.

حتی در زبان انگلیسی، شما از موارد گرامری استفاده می کنید . این دسته بندی ها نشان می دهند که یک کلمه در یک جمله چه عملکردی را انجام می دهد. اما، آلمانی کمی بیشتر به موارد متکی است. صفت ها، مقالات و ضمایر همگی باید در گفتار شما مناسب باشند. بنابراین، بهتر است تفاوت بین موارد آلمانی را زودتر درک کنید.

در زبان آلمانی چهار مورد وجود دارد:

 • اسمی : برای کلماتی که موضوع یک عبارت یا جمله هستند استفاده می شود
 • آکوزیتیو : نشان می دهد که یک کلمه مفعول مستقیم یک فعل است
 • Dative : نشان می دهد که یک کلمه مفعول غیر مستقیم یک فعل است
 • جنسیت : مالکیت را نشان می دهد

مورد اسمی در گرامر آلمانی

حالت اسمی ساده ترین حالت گرامری آلمانی است. همانطور که قبلاً گفته شد، حالت اسمی برای کلماتی استفاده می شود که موضوع عبارات یا جملات آلمانی هستند. مناسب است که اسم اسمی را به عنوان حالت «پایه» در دستور زبان آلمانی در نظر بگیریم. کلمات در حالت اسمی هیچ انحطاطی ندارند و دقیقاً همانطور که در فرم فرهنگ لغت ظاهر می شوند نوشته می شوند.

مورد اتهامی در گرامر آلمانی

حالت اتهامی عمدتاً برای نشان دادن اینکه یک اسم مفعول مستقیم یک فعل است و عمل آن فعل را دریافت می کند استفاده می شود. در آلمانی، حروف اضافه خاص همیشه حالت اتهامی را می گیرند.

حروف اضافه رایج آلمانی که همیشه حالت اتهام را به خود می گیرند:

 • bis – به (تا جایی که)
 • ohne - بدون
 • دورچ – از طریق
 • ام - اطراف
 • für – برای
 • گسترده تر - در برابر (برعکس)
 • gegen - علیه (به صورت موضعی)

توجه داشته باشید که به استثنای حالت "پایه" اسمی، همه موارد دستوری در آلمانی با انحراف مشخص می شوند. این انحرافات بر اسم ها و مصادیق، ضمایر و صفت های آنها تأثیر می گذارد. انحرافات در بخش بعدی این متن پوشش داده خواهد شد.

موارد آلمانی

مورد Dative

حالت داتیو در درجه اول با اشیاء غیر مستقیم استفاده می شود. این ها اسم هایی هستند که عمل فعل متعدی را دریافت نمی کنند، اما تحت تأثیر عمل فعل متعدی قرار می گیرند. نمونه ای از یک مفعول غیرمستقیم در انگلیسی را می توان در جمله زیر مشاهده کرد: “I give my sister the book”.

در این مثال، «خواهر من» مفعول غیر مستقیم است. "خواهر من" عمل فعل را دریافت نمی کند. این کتاب (مفعول مستقیم) است که داده می شود، اما «خواهر من» تحت تأثیر عمل فعل قرار می گیرد. او اکنون "کتاب" را دریافت کرده است.

حروف اضافه معینی در آلمانی همیشه حالت داتیو دارند. فهرستی از حروف اضافه رایج در زیر ارائه شده است.

حروف اضافه رایج آلمانی که همیشه حالت داتیو دارند:

 • aus – خارج از/از
 • bei – at/by
 • mit – با
 • ناچ – پس از
 • seit – از آن زمان
 • فون – از (از)
 • zu – به

مورد جنسی

مصداق برای انتقال تصرف یا شمول استفاده می شود. به طور کلی، حالت جنسی آلمانی با عبارات انگلیسی که با حرف اضافه "of" تشکیل شده اند مطابقت دارد. مشابه حالت اتهامی، حروف اضافه آلمانی خاصی وجود دارد که همیشه مصداق را می گیرند.

حروف اضافه رایج آلمانی که همیشه حالت جنسی دارند:

 • anstatt – به جای
 • trotzdem – با وجود (به رغم)
 • während – در طول
 • wegen – به حساب

حروف اضافه دیگر

با این حال، حروف اضافه دیگر، بسته به زمینه یا موقعیتشان، بیش از یک حالت را می گیرند. حروف اضافه زیر یا حالت داتیو یا مضاربه دارند:

یکدر، در، بهaufبر روی
اشارهپشتvorقبل، در مقابل
که دردر، بهüberبر فراز
زیرزیر، در میانzwischenبین
نبندر كنار

با این حروف اضافه، حالت داتیو عملی را بیان می‌کند که در یک موقعیت یا مکان ثابت صورت می‌گیرد، در حالی که مضارع حرکت به سمت یا به یک مکان را بیان می‌کند. این تفاوت، انگلیسی نادقیق، بین in و into، یا on و upon است. این یک تمایز مهم در آلمانی است و باید رعایت شود. مثال های زیر را مطالعه کنید:

 • Sie steht auf der Brücke. - او روی پل ایستاده است.
 • Sie läuft auf die Brücke. - او در حال دویدن به سمت پل است.
 • Wir sind in der Kirche. - ما در کلیسا هستیم.
 • Wir Gehen در Die Kirche. - ما به کلیسا می رویم.

اسامی آلمانی را یاد بگیرید

گرامر پشت اسامی آلمانی

تسلط بر اسم های آلمانی بعد از یادگیری موارد بسیار آسان تر است. در مورد اسم ها، فقط چند قانون وجود دارد که باید در نظر داشت. درست مانند زبان انگلیسی، اسم‌ها به افراد، مکان‌ها، چیزها و ایده‌ها علامت می‌دهند . اما، بین گرامر اسامی انگلیسی و آلمانی چند تفاوت وجود دارد.

1. اسامی آلمانی همیشه با حروف بزرگ نوشته می شوند

این کار تشخیص اینکه کدام کلمات در جمله اسم هستند را برای شما آسان می کند.

2. اسم های آلمانی سه جنس دارند

اسم های آلمانی می توانند مذکر (der)، مونث (die) و خنثی (das) باشند. البته این یک مفهوم جدید برای انگلیسی زبانان است. بهتر است برای تقویت دایره لغات خود، جنسیت اسم را همراه با کلمه یاد بگیرید.

نحوه تشخیص جنسیت یک اسم

جای تعجب است که چگونه می توانید بین این سه جنسیت تفاوت قائل شوید. خوب، چند ترفند وجود دارد که می توانید برای حدس زدن جنسیت آن استفاده کنید. در اینجا چند نکته وجود دارد که می توانید برای شناسایی جنسیت آلمانی از آنها استفاده کنید:

 • جنسیت بیولوژیکی : اگر اسمی یک شخص یا حرفه را توصیف کند، جنسیت بسیار منطقی است. اسم‌های مذکر مذکر، اسم‌های مؤنث مؤنث هستند و بچه‌ها معمولاً خنثی هستند. (der Mann (مرد)، die Frau (زن)، das Baby (کودک))
 • دسته بندی های جنسیتی : برخی از دسته ها همگی دارای یک جنسیت هستند. به عنوان مثال، کلمات مربوط به آب و هوا معمولاً مردانه هستند (der Schnee (برف) و رنگ ها معمولاً خنثی هستند (das Blau (آبی)) .
 • به پایان نگاه کنید : پایان کلمات نشانه های گویایی برای جنسیت هستند.

  • DER: -ant/-ent، -ich، -ling- ismus، -ist، -or، -er
  • DIE: -e، -heit/keit، -ung، -schaft، -ie، -anz/enz، -ik، -ei، -ion، -it ät، -ur
  • DAS: -chen، -lein، -ment، -tum، -um

3. اسم های آلمانی وقتی جمع می شوند تغییر می کنند

اولین قدم برای قرار دادن اسم آلمانی از مفرد به جمع این است که مقاله را به "Die" تغییر دهید. اسامی جمع آلمانی جنسیت ندارند. سپس، یکی از سه مورد ممکن است برای یک اسم بیفتد:

 • شما یکی از پایان های زیر را به اسم اضافه می کنید: –s, –n, –en, –e, –er
 • مصوت در کلمه را به مصوت umlaut (a به ä) تغییر دهید.
 • یا هر دو: یک پایان اضافه کنید و مصوت را تغییر دهید

گاهی اوقات، به ندرت، وقتی اسم را به صورت جمع می آورید، هیچ اتفاقی برای آن نمی افتد. همچنین بهتر است هنگام یادگیری اسم، نحوه کارکرد جمع را نیز یاد بگیرید.

البته اسامی آلمانی خیلی چیزهای بیشتری وجود دارد. ما همچنین می‌توانیم نکات و ترفندهایی را برای تشخیص جنسیت اسم‌های آلمانی به شما نشان دهیم . سعی کنید و برای رسیدن به تسلط، بیشترین اطلاعات را در مورد آنها بیابید.

مقالات آلمانی دارای سه جنسیت هستند

نحوه ترکیب مقالات آلمانی

مقاله ها کلمه ای هستند که برای توصیف مشخص بودن یک اسم استفاده می کنید. در زبان انگلیسی، حرف معین “the” و مضارع نامشخص “a” و “an” هستند. اما، در آلمانی مقالات بسیار بیشتری وجود دارد. شما باید هر دو جمله معین و نامعین را برای تناسب با جنسیت، عدد و حروف اسمی که آنها نشان می دهند تنظیم کنید.

گرامر مقالات آلمانی معین

سه حرف تعریف اصلی آلمانی عبارتند از «der»، «die» و «das». اینها با جنسیت اسم مطابقت دارند. بنابراین «der» مذکر است، «die» مؤنث است و «das» خنثی است. اما، شما همچنین باید از declension برای تناسب با حالت و تعداد اسم استفاده کنید. در اینجا یک جدول مفید برای نشان دادن همه انواع مختلف مقالات معین آلمانی وجود دارد:

 

مفرد

 

جمع

 

مردانه

زنانه

خنثی کردن

 

همه جنسیت ها

اسمی

der (the)

مردن (

داس

 

مردن (

اتهامی

لانه

بمیر

das

 

بمیر

داتیو

دم

der

دم

 

لانه

جنسیت

des

der

des

 

der

مقالات نامشخص در گرامر آلمانی

وقتی در مورد یک اسم خاص صحبت نمی کنید، باید از عبارات نامعین استفاده کنید. حرف نامعین پایه آلمانی "ein" است. اما، برای تناسب با جنسیت، عدد و مورد اسم نیز مزدوج است. طبیعتاً هیچ حرف مجهول جمعی وجود ندارد. اما در اینجا تمام نسخه های مختلف "ein" وجود دارد که باید بدانید.

 

مفرد

 

جمع

 

ماسک

زن

خنثی

 

همه جنسیت ها

اسمی

عین (a/an)

eine (a/an)

عین (a/an)

 

-

اتهامی

einen

eine

ein

 

-

داتیو

einem

اینر

einem

 

-

جنسیت

eines

اینر

eines

 

-

درباره مقالات آلمانی بیشتر بیاموزید تا به همه آنها مسلط شوید.

همه افعال باید با هم ترکیب شوند

افعال در گرامر آلمانی

خوشبختانه تسلط بر افعال آلمانی بسیار آسان است. در حالی که باید همه زمان ها را یاد بگیرید، این کار نسبتاً ساده است. هنگامی که قوانین را یاد گرفتید، آنها را تا آخر عمر می دانید. استثنائات بسیار کمی وجود دارد که بی نظمی ها را در نظر داشته باشید.

یکی از مواردی که باید از آن آگاه باشید این است که افعال آلمانی برای هر 6 ضمایر شخصی به طور متفاوتی ترکیب می شوند. بنابراین، «من»، «تو»، «او/او/آن»، «ما»، «شما» و «آنها» همگی نسخه‌های متفاوتی از فعل دارند. در حالی که این در اکثر زبان های اروپایی رایج است، در انگلیسی رایج نیست.

اگر می خواهید در مورد صرف و زمان افعال آلمانی بیشتر بدانید ، این راهنمای مفید می تواند هر آنچه را که باید بدانید را به شما نشان می دهد.

گرامر صفت های آلمانی

برای توصیف اسم ها از صفت استفاده می کنید. بنابراین، دقیقاً مانند مقالات، باید از انحرافات برای تطبیق صفت با اسم استفاده کنید. بسته به جنسیت، تعداد و مورد اسم، باید یکی از پایان های زیر را به صفت اضافه کنید.

 

مفرد

 

جمع

 

ماسک

زن

خنثی

 

همه جنسیت ها

اسمی

-ار

- e

-es

 

- e

اتهامی

-en

- e

-es

 

- e

جنسیت

-es

-ار

-es

 

-ار

داتیو

- آنها

-ار

- آنها

 

-en

صفت های مقایسه ای و فوق العاده در گرامر آلمانی

البته صفت ها باید تشدید شوند. چه در حال مقایسه دو چیز باشید و چه برتری یکی را اعلام کنید، می توانید با تغییر کمی معنی صفت این کار را انجام دهید. در گرامر آلمانی، این کار نسبتاً آسان است. برای صفت های مقایسه ای، مانند انگلیسی، "-er" را اضافه می کنید. و برای صفت فوق العاده، "-(e)st" را اضافه می کنید. اما، با صفت های خاص، باید یک umlaut نیز اضافه کنید. در اینجا چند نمونه از صفت های مقایسه ای و عالی را برای شما آورده ایم.

 

مقایسه ای

فوق العاده

کلاینکم اهمیتکلاینرکوچکترکلاینستکوچکترین
اوقات فراغتساکتلیزرساکت ترراحت ترینساکت ترین
بازوفقیرärmerفقیرترärmstفقیرترین
یونگجوانیونگرجوان تریونگستجوان ترین

در حالی که اینها مهمترین قواعد دستور زبان در مورد صفت های آلمانی هستند، موارد بسیار بیشتری نیز وجود دارد. درباره مقالات آلمانی بیشتر بیاموزید تا برای تسلط به آنها تسلط پیدا کنید.

ضمایر در آلمانی و انگلیسی یکسان است

استاد ضمایر آلمانی

ممکن است حتی متوجه نباشید که هر روز چند بار از ضمایر استفاده می کنید. اینها کلماتی هستند که برای جایگزینی اسم ها استفاده می کنید. به عنوان مثال، ضمایر شخصی در زبان انگلیسی عبارتند از «شما»، «او» و «آنها». و درست مانند زبان انگلیسی، آلمانی دارای انواع مختلفی از ضمایر است. و همه آنها از انحرافات به تناسب مورد استفاده می کنند.

 • شخصی
 • انعکاسی
 • نمایشی
 • پرسشی (کلمات پرسشی)
 • نسبت فامیلی
 • نامعین
 • مضافالیه

مهمترین آنها برای تسلط بر این ضمایر شخصی هستند. تقریباً هر جمله آلمانی اینها را دارد. و هنگامی که افعال آلمانی را با هم ترکیب می کنید، قطعا به آنها نیاز خواهید داشت. در اینجا تمام ضمایر شخصی که باید در آلمانی بدانید آمده است.

اسمی

اتهامی

داتیو

من  _

دوست  من

میر  (به) من

du  you (inf. sing.)

غرق  تو

dir  (به) تو

او  ، آن را

ihn  او، آن را

اِهم  (به) او،  آن

او  ، آن را

sie  او، آن را

ihr  (به) او، آن

این است 

این است 

اهم  (به) آن

با  ما

از  ما

uns  (به) ما

ihr  you  (inf. pl.)

از  تو

( به  ) تو

اونا  _

آنها را بچسبانید 

ihnen  (به) آنها

Sie  you (رسمی. sing. & pl.)

ببخشید  _

Ihnen  (به) شما

اما، قطعاً باید کمی وقت بگذارید تا تمام ضمایر آلمانی را به خوبی یاد بگیرید. تسلط بر این بخش از گرامر آلمانی در دراز مدت نتیجه خواهد داد. همانطور که می بینید، هر ضمیر آلمانی معادل انگلیسی متناظر دارد، بنابراین بیشتر شبیه یک فهرست واژگانی است که باید بدانید، نه یک مفهوم کاملاً جدید.

ساختارهای جملات آلمانی درست از نظر گرامری ایجاد کنید

اکنون که به تمام بخش‌های گرامر آلمانی تسلط دارید، وقت آن است که آنها را کنار هم بگذارید. در اینجا تمام قوانین اولیه ترتیب کلمات آلمانی وجود دارد که برای استفاده از دانش گرامر خود باید بدانید.

1. گرامر جملات پایه

جملات اصلی در انگلیسی و آلمانی دارای ترتیب کلمات یکسانی هستند. آنها هر دو زبان SVO (موضوع-فعل-مفعول) هستند. در اینجا یک مثال است:

 • سگ با توپ بازی می کند. – Der Hund spielt mit dem Ball.

2. اگر یک جمله دارای دو فعل باشد

اغلب، جمله آلمانی شما دارای دو فعل است. به عنوان مثال، زمانی که شما به زمان گذشته صحبت می کنید. سپس یکی از افعال فعل کمکی است. شما این را مزدوج می کنید و بعد از موضوع در جایگاه دوم قرار می گیرد. فعل دیگر فعل اصلی است. این معنی جمله را می دهد. و شما آن را در انتهای جمله قرار دهید. در اینجا چند نمونه آورده شده است:

 • من یک دوچرخه کرایه کرده ام. – Ich habe ein Rad gemietet.
 • شما باید یک مسیر انحرافی داشته باشید. – Sie müssen einen Umweg machen.
 • آقای مایر می تواند به شما کمک کند. - آقا مایر کان ایهنن هلفن.

3. تشکیل سوالات آلمانی از نظر گرامری صحیح

شما می توانید به دو روش به زبان آلمانی سوال بپرسید. شما یا از ترتیب کلمات معکوس استفاده می کنید یا از کلمه سوالی استفاده می کنید. رایج ترین کلمات سوالی در آلمانی عبارتند از:

 • چرا - واروم
 • چی بود
 • وقتی - می خواهم
 • چگونه - wie
 • کجا - وای
 • از کجا - woher
 • کجا - غر زدن
 • چه کسی -  wer
 • who(m) –  wen
 • که – وسن
 • به/از چه کسی –  wem

4. گرامر پشت ترتیب کلمات معکوس

اگر جمله با حرف ربط یا هر کلمه ای غیر از موضوع شروع شود، ترتیب کلمات تغییر می کند. فعل در انتهای جمله می رود. این در مورد نیمه های جمله وابسته که با حروف ربط به هم متصل می شوند نیز اتفاق می افتد. در اینجا چند نمونه آورده شده است:

 • در رستوران مقداری شراب نوشیدیم. – Im Restaurant haben wir Wein getrunken.
 • دیروز در برلین بودیم. – سیم گسترن در برلین.
 • او می‌گوید که اتاق‌های خالی ندارند .
 • نمی دانم امروز مردم می آیند یا نه. – Ich weiss nicht, ob heute Leute kommen.

5. جملات منفی در گرامر آلمانی

تشکیل جملات منفی در آلمانی آسان است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که کلمات "nicht" (not) یا "kein" (نه) را وارد کنید.

 • من نمی توانم آواز بخوانم. – Ich kann nicht singen.
 • پول ندارم. - ایچ هابه کین گلد.

البته، حتی با ساختار جمله، همیشه چیزهای بیشتری برای یادگیری وجود دارد. در اینجا یک راهنمای مفید برای تسلط موثر بر ترتیب کلمات آلمانی آورده شده است .

گرامر آلمانی را یاد بگیرید