برای رزرو یک جلسه رایگان کلیک کنید

الفبای ترکی را برای رسیدن به تسلط بیاموزید

الفبای ترکی را برای رسیدن به تسلط بیاموزید

یادگیری زبان ترکی واقعاً جذاب است. این زبان که 88 میلیون نفر صحبت می کنند، فقط به کشور ترکیه محدود نمی شود. میلیون ها نفر در آلمان، قبرس و بلغارستان نیز به آن صحبت می کنند. بنابراین، اگر می خواهید آن را یاد بگیرید، بهترین راه برای شروع یادگیری الفبای آن است. بنابراین، چه چیزی الفبای ترکی را اینقدر خاص می کند؟ هر آنچه را که باید در مورد حروف و اعداد ترکی بدانید را در سیستم نوشتاری بیابید.

Table of Contents

مبانی زبان ترکی

ترکی زبان بسیار قدیمی است. اولین شواهد مکتوب ترکی به قرن یازدهم بازمی‌گردد. ترکی بخشی از خانواده زبان ترکی است. یعنی مربوط به آذربایجان، ترکمن، قشقایی و گاگاوز است.

امروزه، ترکی زبان رسمی سه کشور ترکیه، قبرس شمالی و قبرس است. با این حال، بوسنی و هرزگوین، یونان، عراق، کوزوو، مقدونیه شمالی و رومانی همگی ترکی را به عنوان زبان اقلیت می شناسند. ترکی از چه نوع الفبای استفاده می کند؟

آیا ترکی از حروف لاتین استفاده می کند؟

از طریق امپراتوری عثمانی، ترکی و عربی برای صدها سال به هم مرتبط بودند. بنابراین، جای تعجب نیست که در اکثریت تاریخ زبان ترکی، سیستم نوشتاری ارتباط نزدیکی با عربی داشته است. خط ترکی عثمانی به عربی مدرن بسیار نزدیک بود.

اما، در سال 1928، مصطفی کمال آتاتورک الفبای لاتین را جایگزین خط عربی کرد. بنابراین خط ترکی عثمانی به کلی کنار گذاشته شد. امروزه ترکی با حروف لاتین نوشته می شود. اگرچه تفاوت های جزئی بین الفبای ترکی و انگلیسی وجود دارد، اما آنها تا حد زیادی یکسان هستند.

الفبای ترکی چند حرف دارد؟

الفبای ترکی 29 حرف دارد. 21 صامت و 8 مصوت. از آنجایی که بر اساس حروف لاتین است، با اکثر آنها آشنا خواهید شد. اما در الفبای ترکی نیز چند حرف منحصر به فرد وجود دارد.

«Ç»، «Ş»، «Ğ»، «I»، «İ»، «Ö»، «Ü» حروف اصلاح‌شده‌ای هستند تا با تلفظ ترکی بهتر مطابقت داشته باشند. نگران نباشید، این صداهای کاملا جدید نیستند. شما احتمالا هر روز از آنها به زبان انگلیسی استفاده می کنید. اما ترکی به عنوان حروف جداگانه به آنها توجه ویژه ای دارد. در هر صورت، دانستن این حروف یادگیری ترکی را برای شما آسان تر می کند.

الفبای ترکی (Türk Alfabesi)

بدون مقدمه، حروف الفبای ترکی در اینجا آمده است. این تصویر بد بو می تواند به شما نشان دهد که حروف بزرگ و کوچک ترکی دقیقاً چه شکلی هستند. همچنین می توانید آنها را در نمونه هایی از کلمات ترکی مشاهده کنید.

 حروف خاص به زبان ترکی

اگر حروف منحصر به فرد کافی نبود، در اینجا تمام کاراکترهای ویژه زبان نوشتاری ترکی وجود دارد. این ها از تلفظ های مختلف تا کاربردهای مختلف متفاوت هستند.

â، î و û: دور کوچک در بالای این مصوت ها دو هدف را انجام می دهد. آنها یا آنجا هستند تا صدای مصوت را طولانی تر کنند. یا برای تشخیص کلماتی که املای یکسانی دارند، اما معنای متفاوتی دارند، وجود دارند. (kar /kar/ (برف)، kâr /kʲar/ (سود))
e: تلفظ «e» وقتی جلوی حروف «m»، «n»، «l» یا «r» باشد به [ɛ~æ] تغییر می‌کند.
g: هنگامی که در کنار "e"، "i"، "ö" یا "ü" باشد، تلفظ به [ɟ] تغییر می کند.
k: هنگامی که در کنار e، "i"، "ö" یا "ü" باشد، تلفظ به [c] تغییر می کند.
ğ: این حرف در واقع معمولاً بعد از «e» و «i» (değil [ˈde.il] (نه) ساکت است. گاهی اوقات، می توان آن را به صورت [j] (eğri [ej.ˈɾi] (منحنی) تلفظ کرد. و بالاخره این حرف ترکی حروف صدادار را نیز بلندتر می کند (bağ [ˈbaː] (پیوند)).
l: وقتی در کنار «a»، «i»، «o» یا «u» باشد به صورت [ɫ] تلفظ می‌شود.
h: قبل از صامت ها و در آخر کلمات به صورت [ħ] تلفظ می شود
Q، X، W: این حروف جزء الفبای ترکی نیستند زیرا هیچ کلمه ترکی آنها را ندارد. اما، آنها را در کلمات قرضی از انگلیسی خواهید دید.

اعداد ترکی

امروزه اعداد ترکی همان اعداد انگلیسی است. از آنجایی که دنیای غرب از اعداد عربی برای ریاضیات استفاده می کند، این شباهت واضح است.

نحوه یادگیری الفبای ترکی

یادگیری الفبای ترکی کار سختی نیست. با استفاده از یکی (یا همه) از این روش ها می توانید آن را بسیار سریع انجام دهید:از تکرار فاصله استفاده کنید: تکرار فاصله کلیدی برای به خاطر سپردن دروس شماست. با مرور دوره‌ای مطالب خود (در این مورد، الفبای ترکی)، حروف را به حافظه ذخیره می‌کنید. بعد از چند روز به این درس برگردید و الفبای ترکی را به خود یادآوری کنید. هرچه بیشتر مرور کنید، به یاد آوردن آن آسان تر خواهد بود.
به Mnemonics فکر کنید: با کلمات ترکی که با حروف الفبا شروع می شوند، بیایید. با یادآوری اینکه "الف" برای "عسکر" (سرباز) است، فقط املا، استفاده و تلفظ حروف ترکی را به خاطر نمی آورید. همچنین دایره لغات خود را افزایش می دهید.
آواز بخوان: مسلماً مؤثرترین راه برای تسلط بر الفبای ترکی، خواندن آهنگ الفبا است. ملودی در ذهن شما گیر می کند و آواز خواندن مداوم باعث تکرار فاصله نیز می شود. بدون ذکر اهمیت صحبت کردن. همیشه باید ترکی خود را کمتر تکرار کنید

با صدای بلند برای رسیدن به تسلط. و چه راهی بهتر از آواز خواندن؟ از این آهنگ برای یادگیری سریع الفبای ترکی استفاده کنید:

Learn the Turkish Alphabet easily

Turkish Numbers

sıfır
bir
iki
üç
dört
beş
altı
yedi
sekiz
dokuz
on
0
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10