برای رزرو یک جلسه رایگان کلیک کنید

آموزش زبان ژاپنی در شیراز

برای آموزش زبان ژاپنی در شیراز می توانید از خدمات حرفه ای و مدرن آموزشی موسسه زبان پارسا بهره ببرید.

همین امروز با تماس با موسسه از شرایط ثبت نام و آموزش و شرایط یادگیری زبان ژاپنی در شیراز آگاه شوید.

اگر درباره شهریه کلاسهای زبان ژاپنی سوال دارید به لینک هزینه کلاس ژاپنی در شیراز مراجعه کنید

برای کسب اطلاعات بروز از موسسه زبان پارسا و همچنین برنامه ها و تخفیفات مرتبط با یادگیری و ثبت نام زبان ژاپنی با اینستاگرام موسسه پارسا همراه باشید.

@parsali.ir

اینستاگرام موسسه پارسا

زبان ژاپنی (日本語نیهونگو) یک زبان آسیای شرقی است که 125 میلیون نفر به آن زبان صحبت می کنند که اکثر آنها در ژاپن زندگی می کنند. این زبان عضوی از خانواده زبان های ژاپنی (یا ژاپنی-ریوکویی) است.

ارتباط این زبان با گروه های دیگر زبانی، به خصوص با کره ای یا زبان های آلتایی جای بحث دارد.

آموزش زبان ژاپنی در شیراز

از پیش تاریخچه ی این زبان و اینکه اولین بار چه زمانی در ژاپن به وجود آمد اطلاعات زیادی در دست نیست. در اسناد چینی قرن سوم چند واژه ی ژاپنی آمده اما متون اصلی ژاپنی تا قرن هشتم وجود نداشت.

برای اطلاع از شرایط ثبت نام در شیراز و یا دریافت مشاوره رایگان زبان ژاپنی با موسسه زبان تماس بگیرید.

زبان ژاپنی یکی از سخت‌ترین زبان‌های دنیاست که یادگیری آن نیاز به صرف وقت و تمرین دارد. در این مقاله درباره اصول یادگیری زبان ژاپنی گفته‌ایم.

یادگیری زبان غیرمادری نیاز به برنامه‌ریزی و تمرین  دارد.  بسیاری از متقاضیان یادگیری زبان انتظار دارند ره صد ساله را یک‌شبه بروند و به نتیجه مطلوبی برسند. اما متوجه می‌شوند باید زمان و انرژی صرف کنند تا به زبان ژاپنی مسلط شوند. یادگیری زبان ژاپنی به‌عنوان یکی از سخت‌ترین زبان‌های دنیا شناخته شده‌است نیز از این قانون مستثنی نیست.

یادگیری زبان ژاپنی در شیراز

یادگیری زبان ژاپنی، یک راه مستمر است و نیاز به صرف وقت و انرژی دارد. اگر زبان‌ها را به دو دسته آسان‌ترین زبان دنیا برای فارسی‌زبانان و سخت‌ترین زبان دنیا برای فارسی‌زبان‌ها تقسیم کنیم، زبان‌های چینی و ژاپنی جزو سخت‌ترین زبان‌ها محسوب می‌شوند. البته مقصودمان دلسرد کردن شما نیست. یادگیری زبان‌های سخت دنیا مسئله غیرممکنی نیست، اتفاقا برعکس؛ متناسب با آن تلاش کنید و به نتیجه دل‌خواه‌ برسید.

 

روش های یادگیری زبان ژاپنی

یادگیری گام به گام زبان ژاپنی

گام اول: یادگیری سیستم‌های نوشتاری زبان ژاپنی

زبان ژاپنی ۴ سیستم نگارشی متفاوت دارد. هر کدام کاراکترهای متفاوتی نیز دارند. باید بدانید این ۴ سیستم چگونه کار می‌کنند. حروف الفبای زبان ژاپنی با دیگر زبان‌ها تفاوت آشکاری دارد. در زبان ژاپنی ما با حروف الفبا سروکار نداریم، بلکه با سیلاب‌های مختلف کار می‌کنیم. شما برای نوشتن و خواندن متون ژاپنی باید به تعداد مشخصی از سیلاب‌های این زبان مسلط باشید. 

هیراگانا: فهرست هجاهای ژاپنی و یک سیستم از کاراکترهای استفاد شده برای نشان دادن صداهای مجزای ژاپنی است. این سیستم برای نوشتن کلمات اصیل ژاپنی استفاده می‌شود. برای شروع بهتر است به سراغ یادگیری هیراگانا و سپس دیگر سیستم‌های این زبان بروید. همچنین یادگیری هیراگانا راه مناسبی برای یادگیری سیستم نوشتاری زبان ژاپنی است.

 

کاتاکانا: از کاتاکانا و هیراگانا با عنوان کلی کانا نام برده می‌شود. از کاتاکانا برای نوشتن کلمات وارد شده از زبان انگلیسی و دیگر زبان‌ها به زبان ژاپنی استفاده می‌شود.

 

کانجی: کانجی یکی از سخت‌ترین سیستم‌های نوشتاری زبان ژاپنی و غول مرحله آخر است. بهتر است برای یادگیری این سیستم، ابتدا سیستم‌های نگارشی کانا را به‌خوبی یاد بگیرید. کانجی کاراکترهای زبان ژاپنی‌ست که معمولا برای نوشتن کلماتی که از زبان چینی وارد ژاپنی شده‌اند، استفاده می‌شود.

 

روماجی: روماجی برای نوشتن کلمات ژاپنی با حروف لاتین استفاده می‌شود. البته بهتر است برای یادگیری زبان ژاپنی ، سه سیستم بالا را ابتدا یاد بگیرید و سپس به سراغ روماجی بروید. اگر از همان ابتدا تنها به یادگیری روماجی بسنده کنید، زبان ژاپنی را عمیق یاد نمی‌گیرید.

 

گام دوم: یادگیری دستور زبان ژاپنی

دستور زبان یا گرامر یکی از اصلی‌ترین موارد برای یادگیری صحیح زبان‌های دنیا است. یادگیری گرامر زبان ژاپنی نیاز به صرف وقت دارد اما در مقایسه با یادگیری سیستم نوشتاری آن، راه ساده‌تری پیش رو دارید. در زبان ژاپنی یک ساختار کلی‌ وجود دارد: فاعل، مفعول، فعل. برای آنکه بهتر این قضیه را درک کنید، گرامر زبان انگلیسی را به یاد بیاورید. در زبان انگلیسی ساختار جملات به‌صورت فاعل، فعل، مفعول است. برای مثال در انگلیسی ما می‌گوییم: I ride a bike. اما در زبان ژاپنی این جمله به این صورت نوشته می‌شود: I a bike ride. این دقیقا شبیه زبان فارسی‌ست. ما در زبان فارسی نیز بعد از فاعل، مفعول و سپس فعل را می‌آوریم: من یک دوچرخه را می‌رانم.

 

چند قاعده کلی درباره گرامر زبان ژاپنی:

افعال براساس جنسیت و تعداد تغییر نمی‌کنند.

اسم جمع در زبان ژاپنی وجود ندارد و اسامی براساس جنسیت تغییر نمی‌کنند.

ضامیر شخصی براساس لحن رسمی یا صمیمانه تغییر می‌کنند.

گام سوم: یادگیری اعداد زبان ژاپنی

برای یادگیری اعداد در زبان ژاپنی اول به سراغ اعداد ۱ تا ۱۰ و سپس اعداد بالاتر بروید. بهتر است هر روز زمانی‌ را به مرور اعداد و تمرین تلفظ آن‌ها اختصاص دهید. برای یادگیری حرفه‌ای اعداد زبان ژاپنی می‌توانید برای خودتان تمرین‌های خلاقانه ابداع کنید. برای مثال سعی کنید اشیا اطراف‌تان را با اعداد ژاپنی بشمارید یا با استفاده از فلش‌کارت‌های مخصوص، تعداد اشیا داخل فلش‌کارت را بدون نگاه کردن به پشت آن به ژاپنی بیان کنید.

گام چهارم: یادگیری عبارات و اصلاحات ساده روزمره

حتی اگر نخواهید زبان ژاپنی را کاملا حرفه‌ای یاد بگیرید، لازم است اصطلاحات روزمره و ساده آن را تا حدی بلد باشید. عباراتی که در ابتدای راه یادگیری هر زبان به شما کمک می‌کنند، اصلاحات روزمره هستند؛ اصطلاحاتی مانند سلام و احوالپرسی، پرسیدن آدرس، بیان حالات اصلی، صحبت درباره آب و هوا و غیره. برای یادگیری این عبارات می‌توانید از ویدئوهای آموزشی یوتیوب استفاده کنید.

 

سلام: Kon’nichiwa

خداحافظ: Sayonara

من خوبم، تشک: Watashiwa genki desu Arigato

بسیار متشکرم: domoarigato gozaimasu

از ملاقات با شما خوشحالم: Hajime mash’te

 

بهترین روش های یادگیری زبان ژاپنی

روش‌های یادگیری زبان ژاپنی، خلاقیت چاشنی یادگیری

افرادی که سعی دارند زبان را تنها با چند کتاب یاد بگیرند هیچگاه نمی‌توانند تبدیل به یک فرد حرفه‌ای شوند. برای یادگیری زبان، هر زبانی که باشد، باید خودمان را در محیط قرار دهیم. در ادامه به شما روش‌هایی را معرفی می‌کنیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید در دنیای زبان ژاپنی غرق شوید:

 

۱- استفاده از اپلیکیشن‌های آموزش زبان ژاپنی

اپلیکیشن‌ها یکی از بهترین ابزارهای یادگیری زبان هستند. برای یادگیری زبان ژاپنی نیز می‌توانید از اپلیکیشن‌های معتبر جهانی استفاده کنید.

 

Duolingo: یکی از بهترین اپلیکیشن ها برای یادگیری زبان ژاپنی Duolingo است.دولینگو جزو کامل‌ترین اپلیکیشن‌های یادگیری زبان محسوب می‌شود و برای یادگیری زبان‌های دیگر دنیا نیز می‌توانید از آن استفاده کنید. با استفاده از تکنیک‌های ساده‌ی‌ این اپلیکیشن می‌توانید نکات مهم گرامری و واژگان زبان ژاپنی را یاد بگیرید.

Memrise: ممرایز نیز جزو بهترین اپلیکیشن های یادگیری زبان ژاپنی است. با استفاده از تمرین‌های این اپلیکیشن می‌توانید کلمات ژاپنی را با تصاویر یاد بگیرید. اصول این اپلیکیشن بر تکرار است. به همین دلیل با تمرین‌های این برنامه، آنقدر کلمات ژاپنی را تکرار می‌کنید که محال است فراموش‌شان کنید.

Lingo Deer: این اپلیکیشن شما را با گرامر زبان ژاپنی آشنا کرده و با تمرین‌های متعدد، یادگیری زبان ژاپنی را به کاری شیرین تبدیل می‌کند. با استفاده از فایل‌های صوتی این اپلیکیشن می‌توانید تلفظ‌های صحیح واژگان را نیز بیاموزید.

 

۲- موسیقی، معجزه‌ای در یادگیری زبان ژاپنی

یکی از بهترین ابزارهای یادگیری زبان، موسیقی است. حتی زبان ژاپنی را نیز می‌توانید با آهنگ‌هایی که دوست دارید، یاد بگیرید. بهتر است این تمرین را به‌عنوان یک تمرین فرعی انتخاب کنید و هر روز حتی در حد چند دقیقه، به یک آهنگ ژاپنی گوش دهید. این کار به مرور گوش و دایره واژگانی شما را تقویت می‌کند.

۳- انیمه‌های ژاپنی، لذتی وصف‌ناپذیر در کنار آموزش

یکی از بهترین راه‌های تقویت و یادگیری زبان ژاپنی، تماشای انیمه است. تا دلتان بخواهد انیمه‌های جذاب وجود دارند که در کنار لذت بردن، شما را به دنیای زبان شیرین ژاپنی می‌برند. شما می‌توانید براساس سلیقه خودتان به سراغ تماشای آن‌ها بروید. بهتر است در ابتدا به سراغ انیمه‌های ساده‌تری مانند Sword Art Online، Attack on Titans و One Punch Man بروید. البته سطح زبان هرکدام از این انیمه‌ها متفاوت است. در ابتدا می‌توانید انیمه‌ها را با زیرنویس ببینید و به مرور زیرنویس را حذف کنید. یک دفترچه و خودکار همراه خودتان داشته باشید و هر کلمه جدیدی دیدید، آن را یادداشت کرده و سپس در دیکشنری چک کنید. برای پیدا کردن بهترین انیمه‌هایی که به تقویت زبان شما کمک می‌کنند در گوگل عبارت top 10 anime to learn japanese یا how to learn japanese with anime را سرچ کنید و از منابع موجود کمک بگیرید.

۴- با بومیان ژاپنی صحبت کنید

به لطف شبکه‌های اجتماعی گسترده، می‌توانید دوستان ژاپنی‌زبان زیادی پیدا کرده و با آن‌ها شروع به صحبت کنید. در ابتدای صحبت شما می‌توانید از مکالمات ساده‌ای مانند احوالپرسی، پرسش درباره رنگ و غذای مورد علاقه شروع کنید و سپس به سراغ مکالمات پیشرفته‌تر بروید.

۵- اخبار ژاپنی گوش کنید

وقتی کمی در گفت‌وگو به زبان ژاپنی حرفه‌ای شدید، راه‌های دیگری مانند شنیدن اخبار ژاپنی را نیز امتحان کنید. یکی از مزیت‌هایی که اخباردارد این است که شما را با اصطلاحات و کلمات دنیای روزمره آن منطقه آشنا می‌کند. البته گوینده‌های خبر معمولا کمی سریع صحبت می‌کنند، به همین منظور می‌توانید اخبار را ضبط کرده و مجددا آن را تماشا کنید.

 

بهترین روش های آموزش و یادگیری زبان ژاپنی

بهترین منابع یادگیری زبان ژاپنی کدامند؟

منابعی که برای آموزش زبان ژاپنی وجود دارند به شما کمک می‌کنند با معلم یا به صورت خودآموز، این زبان را سریع‌تر یاد بگیرید. منابعی که در ادامه به شما معرفی می‌کنیم جزو کاربردی‌ترین و بهرین منابع آموزش زبان ژاپنی هستند.

یادگیری ژاپنی به روش پیمزلر

پیمزلر یک روش یادگیری زبان براساس سیستم شنیداری است. شما می‌توانید با تهیه سری آموزشی پیمزلر و گوش دادن به فایل‌های صوتی آن، زبان ژاپنی خود را تقویت کنید. منبع پیمزلر ژاپنی یک سری ۹۰ تایی از فایل‌های صوتی ۳۰ دقیقه‌ای‌ست که امکان یادگیری زبان ژاپنی را با گوش دادن فراهم کرده‌است. منابع پیمزلر به شما کمک می‌کنند به مرور جمله‌های ژاپنی بسازید، کلمات جدید یاد بگیرید و آموخته‌های خود را با تکرار در ذهن تثبیت کنید.

Rosetta stone: یادگیری زبان ژاپنی به صورت خودآموز

Rosetta stone یکی از بهترین منابع یادگیری زبان‌های خارجی است. شما می‌توانید با تهیه نسخه رزتا استون زبان ژاپنی، نرم‌افزار آن را بر روی سیستم نصب کرده و با درس‌های گام‌به‌گام، زبان ژاپنی خود را تقویت کنید. تمرین‌های این منبع به‌صورت ترکیبی‌ست و شما می‌توانید همراه با دیدن تصاویر و شنیدن تلفظ آن‌ها، به‌مرور کلمات ژاپنی را یاد بگیرید. در این نرم‌افزار بخشی به صورت آزمون نیز وجود دارد که برای محک زدن آموخته‌های شما طراحی شده‌‌است.

 

آموزش زبان ژاپنی با کتاب Hugo Japanese in 3 Months

کتاب آموزش زبان ژاپنی Hugo Japanese in 3 Months یکی از بهترین کتاب‌های موجود برای آموزش زبان ژاپنی است. درس‌های این کتاب سطح‌بندی شده‌است و درس‌های آن برای افراد مبتدی تا پیشرفته کاربرد دارد. با استفاده از این کتاب می‌توانید کلمات، تلفظ ‌ها و گرامر زبان ژاپنی را یاد بگیرید. تمرین های موجود در ۲۰ درس این کتاب به شما کمک می‌‌کنند آموخته‌های خود را به‌مرور در ذهن تثبیت کنید. این کتاب هم برای یادگیری خودآموز و هم یادگیری با معلم مناسب است.

روش های آموزش و یادگیری زبان ژاپنی

تجربه شما از یادگیری زبان ژاپنی چیست؟

در این مقاله سعی کردیم بهترین راه های آموزش زبان ژاپنی را به شما توضیح داده و در ادامه روش‌های گام‌به‌گام یادگیری این زبان شیرین را به‌صورت کامل شرح دهیم. بعد از آن به سراغ راه‌های مکمل تقویت زبان ژاپنی مانند تماشای انیمه، گوش دادن به اخبار و موسیقی و استفاده از اپلیکیشن‌های کاربردی رفتیم و در انتها بهترین منابع آموزش زبان ژاپنی را معرفی کردیم. حالا نوبت شماست تا تجربیات خودتان را در راه یادگیری ژاپنی با ما و خوانندگان جنگل در میان بگذارید.

 

زبان ژاپنی چگونه از زبان چینی تاثیر گرفته است؟

در دوره هی-آن (1185-794)، زبان چینی تاثیر بسیاری بر واژگان و تلفظ زبان ژاپنی کهن داشت. شاخصه های زبان ژاپنی میانی (1600-1185) به گونه ای تغییر یافت که به زبان معاصر نزدیک تر شد و اولین بار واژه های قرضی از اروپا وارد این زبان شدند. در دوره ی اولیه ژاپنی مدرن (اوایل قرن هفدهم- اواسط قرن نوزدهم) گویش معیار از منطقه ی کانسای به ادو (توکیوی کنونی) منتقل شد. بعد از تمام شدن سیاست درهای بسته در ژاپن، ورود واژه های قرضی از اروپا به طرز چشمگیری افزایش یافت. علی الخصوص واژه های قرضی انگلیسی زیاد تر شدند و بسیاری از واژه های ژاپنی با ریشه انگلیسی به وجود آمدند.

ویژگی های کلی زبان ژاپنی

ژاپنی زبانی پیوندی (چسبانشی) و متشکل از مورا(ترکیب صامت و مصوت)، با واج آرایی ساده، نظام آوایی کاملا آهنگ دار و صدادار است و تقریباً تمام کلمات آن به حروف مصوت ختم می‌شوند. واژه های زبان ژاپنی با تغییر تن صدا تغییر معنا می دهند. ترتیب جمله فاعل – مفعول – فعل می باشد به همراه حروف اضافه که نقش دستوری واژه ها را مشخص می کند. ساختار جمله در این زبان نهاد – خبر است. حرف اضافه ی آخر جمله برای نشان دادن احساسات یا تاکید یا ساخت سوال به جمله اضافه می شوند. اسم ها جنسیت یا شمارش دستوری ندارند و هیچ حرف اضافه ای به آنها اضافه نمی شود. افعال برای مشخص کردن زمان و جهت فعل صرف می شوند نه برای شخص. صفات هم در این زبان صرف می شوند. ژاپنی نظام زبانی مودبانه ی پیچیده ای دارد که ساختار افعال و واژگان رابطه ی گوینده با شنونده و مفعول را مشخص می کند.

رابطه بین زبان ژاپنی و زبان چینی؟

ژاپنی هیچ رابطه ی ژنتیکی با چینی ندارد اما به طور گسترده از حروف چینی یا کانجی در نظام نوشتاری اش استفاده کرده است و بخش اعظمی از واژگانش از زبان چینی گرفته شده است. نظام نگارشی زبان ژاپنی علاوه بر کانجی از دو ساختار هجایی (یا مورایی) به نام های هیراگانا و کاتاکانا استفاده می کند. نوشتار لاتین خیلی محدود برای مثال در حروف اختصاری وارد شده به زبان استفاده می شود و نظام عددی بیشتر نظام اعداد عربی به همراه نظام اعداد چینی است.

یادگیری اصول زبان ژاپنی که تنها از ۴۶ صدای مجزا تشکیل شده است، دشوار نیست. اما برای تسلط بر تفاوت های ظریف این زبان باید سال ها تمرین و ممارست داشته باشید. به کشف زبان ژاپنی بپردازید، سپس به دنبال راهنمای حرفه ای بروید و اگر می خواهید به زبان ژاپنی مسلط شوید؛ خود را در آن غرق بکنید. در درجه اول پیشنهاد می کنیم الفبای زبان ژاپنی را از اینجا یاد بگیرید.

 

گام اول: لغات و واژه های پایه را بیاموزید

۱- احوالپرسی ژاپنی ها را یاد بگیرید. یادگیری چگونگی احوال پرسی صحیح با مردم یکی از اولین گام ها برای حرف زدن به هر زبانی است. در ادامه متداول ترین جملات برای سلام و خداحافظی کردن در ژاپنی آورده شده است. صداهای مربوط به هر کاراکتر را بررسی کنید تا بتوانید هر عبارت را درست تلفظ کنید:

 

۱ はじめまして (از آشنایی با شما خوشحالم)

۲٫ おはようございます (صبح به خیر)

۳ こんにちは (روز بخیر، تا قبل از طلوع آفتاب به این معنا می باشد و بعد از آن به معنای عصر بخیر است).

۴ おやすみなさい (شب بخیر) .

۵ さようなら (خداحافظ)

سلام و خداحافظی در زبان ژاپنی را خیلی راحت از اینجا یاد بگیرید!

۲- برخی از عبارت های پر تکرار در مکالمات را یاد بگیرید. اکنون ابتدایی ترین راه برای آغاز یک مکالمه را می دانید، تعدادی از عبارت هایی را که به شما کمک می کند مکالمه طولانی تر و بهتری داشته باشید، بیاموزید:

 

۱ おげんき ですか?(حالتان چطور است؟)

۲٫ げんき です。ありがとう。 (من خوبم متشکرم)

۳ ありがとう ございます(ممنونم)

۴ すみません (ببخشید)

۵ ごめん なさい(متأسفم)

۶ わかります(متوجهم)

۷ しりません(نمی دانم)

در اینجا ما ۱۰۰ درس با پرکاربردترین عبارات زبان ژاپنی را برای دانلود رایگان قرار داده ایم!

۳- اعداد را بیاموزید. عددهای ۱ تا ۱۰ به کانجی نوشته می شوند. آنها با استفاده از ترکیب های متفاوت همان ۴۶ صدایی که برای تلفظ تمام کاراکترهای ژاپنی به کار می روند؛ تلفظ می شود. شمارش تا ده را تمرین کنید:

 

一 (۱)

二 (۲)

三 (۳)

四 (۴)

五 (۵)

六 (۶)

七 (۷)

八 (۸)

九 (۹)

十 (۱۰)

اعداد در زبان ژاپنی را خیلی راحت از اینجا یاد بگیرید!

۴- لغت و عبارت های پیچیده تر را یاد بگیرید. یک دیکشنری انگلیسی-ژاپنی بخرید و تلفظ لغات و عبارت های مختلف را تمرین کنید تا در بیان صداها وحروف مشکلی نداشته باشید. این امر به شما کمک می کند که با ثبت نام در دوره کلاس های آموزش زبان ژاپنی؛ نتایج بهتری کسب کنید. همچنین می توانید این کتاب های رایگان را استفاده کنید!

 

گام دوم: اصول زبان ژاپنی را بیاموزید

۱- سیستم نوشتاری زبان ژاپنی را یاد بگیرید. زبان ژاپنی از ۴ سیستم نگارشی متفاوت تشکیل شده است که کاراکترهای متفاوتی نیز دارند. برای صحبت کردن ضرورتی ندارد که نوشتن ژاپنی را یاد بگیرید؛ اما مهم است بدانید که این ۴ سیستم چگونه با هم کار می کنند.

 

هیراگانا فهرست هجاهای ژاپنی و یک سیستم از کاراکترهای استفاد شده برای نشان دادن صداهای مجزای ژاپنی است.

کاتاکانا شبیه هیراگانا است، که از صداهای ژاپنی ساخته شده است اما عمدتاً ترکیب کلماتی است که ریشه در زبان های متفاوت دارند. کاتاکانا را می توان به عنوان فهرست هجاهای لغات بیگانه دانست. هیراگانا و کاتاکانا در کنار هم هر صدایی که در زبان ژاپنی وجود دارد را تشکیل می دهند که در کل ۴۶ صدا می شود.

کانجی کاراکترهای چینی است که با زبان ژاپنی سازگار شده است و پایه و اساس نوشته های ژاپنی می باشد. صداهایی که برای تلفظ کانجی ها به کار می روند همان هایی هستند که در هیراگانا و کاتاکانا وجود دارند.

در زبان ژاپنی الفبای لاتین در برخی موارد برای اختصارات، نام شرکت ها و نام هایی که باید توسط سخنرانان غیر ژاپنی خوانده شوند؛ به کار گرفته می شود.

 

روماجی نسخه ی لاتین نوشته شده ی لغت های ژاپنی، که شایان ذکر است؛ با این ک در ژاپن استفاده نمی شود. پیشنهاد می شود که برای یادگیری زبان ژاپنی به جای روماجی، الفبای ژاپنی را یاد بگیرند. زمانی که شروع به یادگیری روماجی می کنید، برای تان سخت خواهد بود که صداهای ژاپنی را به کاراکترهای ژاپنی مربوط بکنید.

۲- تلفظ ژاپنی یاد بگیرید. صداهای مربوط به هیراگانا و الفبای کاتاکانا ترکیبی از یکی ۵ حروف صدا دار (مصوت) یا ترکیبی از یک صامت و یک صدای مصوت هستند؛ به جز چند صدای فقط صامت که استثنا هستند.

 

از آنجایی که هر کاراکتر در هیراگانا و کاتاکانا فقط یک صدای مجزا دارد؛ تقریباً ساده است که بتوانید تلفظ تمام ۴۶ حرف را بیاموزید. توجه ویژه ای به لهجه و طرز بیان داشته باشید، زیرا تغییر در این صداهای پایه ای می تواند منجر به تغییر معنای واژه بشود.

درحالی که تلفظ انگلیسی بر پایه فشار هجاها است؛ تلفظ ژاپنی بر اساس گام صدا است. یک لغت که فقط یک تلفظ دارد ممکن است بسته به این که با گام صدای بالا یا پایین بیان شود؛ معنای متفاوتی پیدا کند. برای این که مانند یک ژاپنی بتوانید حرف بزنید، طرز بیان کلید موفقیت تان است.

۳- تغییرات صداهای ژاپنی را بیاموزید. کاراکترهای ژاپنی ممکن است با خط تیره های اضافی نوشته شود تا نشان بدهد که آن کاراکتر باید با یک صدای اضافی تلفظ شود. صداهای اضافی در طبقه بندی های زیر قرار می گیرند:

 

صامت های صدادار، که با یک “صوت” تلفظ می شوند؛ که لرزشی در گلو می باشد. ۴ صامت صدادار و یک صامت شبه صدا دار در زبان ژاپنی وجود دارد.

صداهای مصوت Y- که می توانند مستقیماً صداهای مصوت را دنبال کنند تا تلفظ را تغییر دهند.

صداهای مصوت سخت؛ که وقفه ای سخت بین صداها ایجاد می کند.

صداهای مصوت طولانی. معنای یک صدا بسته به این که چه مقدار صدای مصوت طولانی باشد و طولانی بیان شود؛ می تواند تغییر کند.

۱۵ درس رایگان آموزش زبان ژاپنی با کمک فیلم را از اینجا دانلود کنید

۴- گرامر ژاپنی را یاد بگیرید. گرامر ژاپنی تقریباً از زبان های دیگر متفاوت است، اما از فرمت قاعده مندی پیروی می کند که به سادگی می توانید آن را بیاموزید. در ادامه درباره ی گرامر زبان ژاپنی نکاتی آورده ایم:

 

اسم جمع در زبان ژاپنی وجود ندارد و اسامی بر اساس جنسیت تغییر نمی کنند.

افعال بر اساس جنسیت، تعداد و این که فاعل شخص یا شیء باشد، تغییری نمی کنند.

گزاره همیشه در انتهای جمله می آید.

ضمایر شخصی بر اساس سطوح مختلف مؤدبانه و رسمی حرف زدن تغییر می کند.

کلماتی که به هم مرتبط هستند، پشت سرهم می آیند، مثلاً به جای آن که بگویند : I am Japanese ؛ می گویند: I Japanese am.

 

گام سوم: آموزش حرفه ای ببینید

۱- در دوره های آموزشی زبان ژاپنی که در دانشگاه ها یا دانشکده ها برگزار می شود؛ ثبت نام کنید. زبان ژاپنی یک زبان بسیار محبوب است که به احتمال زیاد در نزدیکی خود می توانید دانشگاه هایی را پیدا کنید که کلاس های آموزش ژاپنی برگزار می کنند. با ثبت نام در یکی از این کلاس ها می توانید تحت آموزش حرفه ای کسی قرار بگیرید که به زبان ژاپنی مسلط است.

تکالیف زبان ژاپنی را انجام دهید. ممکن است این طور به نظر برسد که یادگیری ۲۰۰۰ کانجی یا درک واژگان ژاپنی تا ابد طول می کشد؛ اما اگر قصد تسلط به زبان ژاپنی را دارید باید این مراحل را بگذرانید.

در بحث های کلاسی و کارگاه های آموزشی شرکت کنید. انجام تکالیف خیلی مهم است، اما یادگیری چگونگی برقراری مکالمه نیازمند این امر است که در مکالمه های کلاسی شرکت کنید تا دیگران صدای شما را بشنوند. دست تان را بالا بگیرید، به کارگاه های یادگیری بروید و تا جایی که می توانید صحبت کردن را تمرین کنید.

۲- دوره های آموزشی آنلاین. اگر می خواهید پول کمتری هزینه کنید، دوره های آموزشی آنلاین جایگزین خوبی برای کلاس های حضوری هستند. بسیاری از این کلاس ها طراحی شده اند تا شما را تشویق کنند که در کلاس های مجازی و بحث های آنلاین شرکت کرده و صحبت کنید. با انجام کمی تحقیق می توانید دوره آموزش آنلاینی را که با نیازهای تان مطابقت دارد، پیدا کنید. پیشنهاد می کنیم که این کلاس ها را دقیقاً مانند کلاس های حضوری جدی بگیرید.

۳- نرم افزارهای زبان ژاپنی بخرید. نرم افزار زبان که توسط کمپانی هایی مانند Rosetta Stone تولید می شوند؛ طوری طراحی شده اند که به شما یاد می دهد خودتان با استفاده از CD ها و کتاب های تمرینی، به تدریج زبان ژاپنی را یاد بگیرید. بهترین نرم افزارهای آموزش زبان ژاپنی با محیط فارسی را از اینجا می توانید خرید کنید!

۴- معلم سرخانه استخدام کنید. دانشجویان زبان ژاپنی که تقریباً ترم های آخر هستند و می توانند روان حرف بزنند؛ استخدام کنید؛ حتی از یک ژاپنی زبان هم می توانید بخواهید که به شما کمک کند تا پایه زبان ژاپنی تان را محکم کنید. این مربی می تواند مکمل کلاس های حضوری یا نرم افزاری باشد که از آن استفاده می کنید. البته می توانید فردی را انتخاب کنید که آموزش کامل شما را به عهده بگیرد.

برای استخدام این نوع معلمان می توانید به لیستی از دانشجویان داوطلب تدریس سر بزنید که معمولاً در دانشگاه ها و دانشکده ها تهیه می شود. زیرا دانشجویان امیدوارند از این طریق بتوانند پولی به دست آورند به همین دلیل روی تابلوی اعلانات و وب سایت دانشگاه ها برای تدریس اعلام آمادگی و تبلیغ می کنند.

 

گام چهارم: خودتان را در زبان ژاپنی غرق کنید

۱- با مردمی وقت بگذرانید که ژاپنی حرف می زنند. با دانشجویان سال بالایی و آنهایی که به خوبی صحبت می کنند، مکالمه کنید، همچنین می توانید با ژاپنی هایی که در اطراف شما زندگی می کنند ارتباط برقرار کنید. صحبت کردن با کسی که روان و عامیانه حرف می زند به شما کمک می کند تلفظ تان را بهتر کنید، همچنین ریزه کاری هایی را در زبان به شما می آموزد که در کتاب های درسی پیدا نخواهید کرد.

 

سعی کنید یک گروه مکالمه ژاپنی پیدا کنید که حداقل هفته ای دو بار جلسات مکالمه برگزار می کند. جوری برنامه ریزی کنید که در این گروه فقط ژاپنی حرف بزنید. هر جلسه تان می تواند یک تم داشته باشد یا این که به سادگی به مدت یک ساعت در مورد هر موضوعی که می خواهید به ژاپنی حرف بزنید.

پیک نیک هایی را سازمان دهی کنید که با ژاپنی زبان ها برگزار شوند. به این ترتیب می توانید در موقعیت های مختلف درباره موضوعات متفاوت به ژاپنی حرف بزنید. برای مثال، در یک اردوی یک روزه به باغ گیاهشناسی بروید و روی واژگانی که ژاپنی ها برای نام گذاری گیاهان به کار می برند؛ تمرکز کنید.

سعی کنید در برنامه تان در روزهایی که با گروه مکالمه ژاپنی برنامه ندارید؛ در مدت زمان کوتاهی -مثلاً پانزده دقیقه- ژاپنی حرف بزنید. با یکی از همکلاسی های تان در کلاس آموزش زبان ژاپنی قرار بگذارید تا هر روز طی یک تماس تلفنی باهم ژاپنی حرف بزنید.

از اینجا چند عبارت کاربردی عاشقانه زبان ژاپنی را یاد بگیرید شاید در این وقت گذرانی ها به دردتان بخورد!

۲- فیلم ها و برنامه های ژاپنی تماشا کنید. اگر در اطراف تان به ژاپنی زبان ها یا کسی که به خوبی ژاپنی حرف بزند دسترسی ندارید؛ این روش برای یادگیری زبان ژاپنی فوق العاده عالی است. برنامه هایی که مرتباً در هفته می بینید با برنامه های ژاپنی عوض کنید؛ به صورتی که حداقل در هفته یک فیلم ژاپنی تماشا کنید تا در خانه نیز خودتان را درگیر این زبان کنید.

 

می توانید با تماشای فیلم هایی شروع کنید که زیرنویس دارند؛ اما بهتر است بعد از مدتی زیر نویس را حذف کنید و در عوض روی صداهای ژاپنی و تلفظ آنها تمرکز کنید. 

در اینجا میتوانید معنی ۵۰ تا از مهمترین کلمات را به ژاپنی به همراه تلفظ بیابید. اگر میخواهید به ژاپن سفر کنید، این دقیقا همان چیزی ست که به دنبال آن هستید! بعد از آن هم می توانید pdf  این عبارات کاربردی را دانلود کنید.

 

سلام و احوالپرسی کردن

معادل ژاپنی+تلفظ    معنای فارسی

こんにちは!

Konnichiwa!    سلام

おはようございます!

Ohayougozaimasu!    صبح بخیر

こんばんは!

Konbanwa!    عصر بخیر

おやすみなさい!

Oyasuminasai!

 

شب بخیر

さようなら!

Sayounara!

 

خدانگهدار

 

 

کلمات مهم

معادل ژاپنی+تلفظ    معنای فارسی

はい

Hai    بله

いいえ

Iie    خیر

もしかしたら

Moshikashitara    شاید

わかりました

Wakarimashita    بسیار خب-اوکی-

ありがとう!

Arigatou!    متشکرم

どういたしまして!

Douitashimashite!    خواهش میکنم

すみません、・・・

Sumimasen,…    مرا ببخشید

ごめんなさい

Gomennasai    متاسفم

・・・をもっています/ …を もっていません

… wo motte imasu

… wo motteimasen    من دارم…./ من ندارم….

・・・をもっています/ …をもっていません

… wo motte imasu

… wo motteimasen    ما نداریم…

・・・があります/ … がありません)

… ga arimasu

ga arimasen    وجود دارد-ندارد-

 

 

خودتان را معرفی کنید

معادل ژاپنی+تلفظ    معنای فارسی

・・・といいます

… to iimasu    اسم من هست…

・・・人です

… jin desu    من اهل … هستم

わたしは・・・さいです

Watashi wa … sai desu    من… سال دارم

わたしはけっこんしています(どくしんです)

Watashi wa kekkon shite imasu

Watashi wa dokushin desu    من متاهلم/ من مجردم-ازدواج نکرده ام-

わたしはひとりでりょこうをしています(ひとりではありません)

Watashi wa hitoride ryokou wo shite imasu

Watashi wa hitori dewa arimasen    من به تنهایی سفر میکنم/من تنهایی سفر نمیکنم

わたしは・・・とりょこうをしています

Watashi wa ? to ryokou wo shiteimasu    من با… سفر میکنم

 

 

درک مطلب

معادل ژاپنی+تلفظ    معنای فارسی

にほんごをはなせません

Nihongo wo hanasemasen    من ژاپنی صحبت نمیکنم

わかりません

Wakarimasen

 

من متوجه نمیشوم

・・・をはなせますか?

… wo hanasemasuka?

 

آیا شما –به زبان- … صحبت میکنید؟

・・・をはなせるひとはいますか?

… wo hanaseru hito wa imasuka?    آیا کسی اینجا –به زبان-…. صحبت میکند؟

えいご

Eigo    انگلیسی

ふらんすご

Furansugo    فرانسوی

かいてもらえますか?

Kaitemorae masuka?    آیا میتوانید آن را بنویسید؟

もういちどいってください

Mouichido itte kudasai    لطفا آنرا تکرار کنید؟

ちょっとまってください

Chotto matte kudasai    یک لحظه لطفا.-لطفا یک دقیقه صبر کنید-

 

 

اعداد

معادل ژاپنی+تلفظ    معنای فارسی

ぜろ/れい

Zero    صفر

いち

Ich    ۱

Ni    ۲

さん

San    ۳

し/よん

Shi/yon    ۴

Go    ۵

ろく

Roku    ۶

しち/なな

Shichińana    ۷

はち

Hachi    ۸

きゅう/く

Kyu-/ku    ۹

じゅう

Jyu-    ۱۰

じゅういち

Jyu-ichi    ۱۱

じゅうに

Jyu-ni    ۱۲

じゅうさん

Jyu-san    ۱۳

じゅうし/じゅうよん

Jyu-si/jyu-yon    ۱۴

じゅうご

Jyu-go    ۱۵

じゅうろく

Jyu-roku    ۱۶

じゅうひち/じゅうなな

Jyu-shichi    ۱۷

じゅうはち

Jyu-hachi    ۱۸

じゅうきゅう/じゅうく

Jyu-kyu-/jyu-ku    ۱۹

にじゅう

Nijyu-    ۲۰

にじゅういち

Nijyu-ichi

 

۲۱

さんじゅう

Sanjyu-    ۳۰

よんじゅう/しじゅう

Yonjyu-śhijyu-    ۴۰

ごじゅう

Gojyu-    ۵۰

ろくじゅう

Rokujyu-    ۶۰

しちじゅう/ななじゅう

Shichijyu-ńanajyu-    ۷۰

はちじゅう

Hachijyu-    ۸۰

きゅうじゅう/-

Kyujyu-/-    ۹۰

ひゃく

Hyaku    ۱۰۰

せん

Sen    ۱۰۰۰

ひゃくまん

Hyakuman    ۱۰۰۰۰۰۰

いちまん

Ichiman    ۱۰۰۰۰

 سلام
سلام کردن بسته به زمان روز، شکل های مختلفی دارد. ژاپنی های برای سلام یک کلمه ندارند، به جای آن ۳ کلمه ی اصلی برای سلام کردن در صبح، عصر، شب و همچنین هنگام صحبت کردن با تلفن دارند. از “Ohayou” برای سلام کردن در صبح تا حدود ساعت ۱۲، “Konnichiwa” تا غروب ، “Konbanwa” در طول شب و “Oyasumi” قبل از خواب استفاده میکنند.

صبح بخیر
「おはようございます」Ohayou-gozaimasuیا بطور ساده Ohayou

عصر بخیر
「こんにちは」 Konnichiwa

شب بخیر
「こんばんは」Konbanwa

تا اینجا که سخت نبود! چیز دیگری که باید یاد بگیرید شب بخیر گفتن قبل از رفتن به رختخواب است.

شب بخیر (برای قبل از خواب)
「おやすみなさい」 Oyasuminasaiیا فقط おやすみ” “Oyasumi

سلام کردن هنگام صحبت کردن با تلفن
برای سلام کردن در پشت تلفن از 「もしもし」 Moshi moshi استفاده میشود. هنگام گفتن این کلمه اشتباهات رایج در تلفظ نکنید مثلا 「むしむし」 “Mushi mushi – که معنی اشکالات-اشکالات یا نادیده گرفتن-نادیده گرفتن میدهد-

خداحافظی کردن
خداحافظی کردن به ۲ صورت انجام میشود. برای خداحافظی رسمی تر و دائمی از Sayounara استفاده میشود و برای خداحافظی کردن بصورت غیر رسمی از دوستان -bai bai -bye bye میگویند. گاهی اوقات ممکن است دوستان از Ja ne استفاده کنند که برای ترجمه سختتر است.

لطفا و از شما متشکرم
برای گفتن کلمه لطفا مثل تشکر کردن راههای مختلفی وجود دارد، اما ما در اینجا تنها دو شکل ساده بریتان آورده ایم. Kudasaiیا Onegaishimasu به معنی لطفا و Arigatou برای تشکر کردن است.

آشنایی با الفبای زبان ژاپنی:

در زبان ژاپنی آموزش زبان ژاپنی در شیراز سیستمی برای نوشتار وجود دارد که از ترکیب صداها، کارکتر های مختلف به وجود می آید و این کاراکترها را می توان برای نوشتن یک کلمه بکار برد. این زبان، تنها در نوشتن ۳ نوع الفبا دارند :کاتاکانا،هیراگانا و کانجی. از سیستم Hiragana معمولا برای نوشتن کلمات اصیل ژاپنی استفاده می‌شود و در قسمت های گرامری همانند انتهای فعل، حروف اضافه و … از این سیستم استفاده می شود.  اما آموزش زبان ژاپنی در شیراز از سیستم Kanji برای نوشتن بیشتر کلمات زبان ژاپنی و یا کلمات با ریشه چینی، اغلب اسم ها، ریشه فعل ها، اکثر اسم های شخصی استفاده می شود. از الفبای کاتاکانا برای نوشتن کلمات وارد شده به ژاپنی از انگلیسی و دیگر زبان‌ها استفاده می‌شود؛ برخی از حروف هیراگانا با کاتاکانا یکی است. در ادامه با تمام حروف الفبای زبان ژاپنی بهمراه تلفظ انگلیسی آنها آشنا می شوید. آموزش زبان ژاپنی در شیراز

 

あ : a

い : i

う : u

え : e

お : o

か : ka

き : ki

く : ku

け : ke

こ : ko

が : ga

ぎ : gi

ぐ : gu

げ : ge

ご : go

さ : sa

し : shi

す : su

せ : se

そ : so

ざ : za

じ : ji

ず : zu

ぜ : ze

ぞ : zo

た : ta

ち : chi

つ : tsu

て : te

と : to

だ : da

ぢ : ji

づ : zu

で : de

ど : do

な : na

に : ni

ぬ : nu

ね : ne

の : no

は : ha

ひ : hi

ふ : fu

へ : he

ほ : ho

ば : ba

び : bi

ぶ : bu

べ : be

ぼ : bo

ぱ : pa

ぴ : pi

ぷ : pu

ぺ : pe

ぽ : po

ま : ma

み : mi

む : mu

め : me

も : mo

や : ya

ゆ : yu

よ : yo

ら : ra

り : ri

る : ru

れ : re

ろ : ro

わ : wa

を : wo

ん : n/m

همه کلمات زبان ژاپنی از حروف صدادار متنوع ساخته شده اند و هر حرف صدادار می تواند چند نوع تلفظ داشته باشد توجه دقیق به صدای هر کاراکتر می تواند نقش مهمی در یادگیری درست زبان ژاپنی داشته باشد. پس تا اینجا باید این نکته را دریافته باشید که در زیان ژاپنی، الفبا به معنای حروف وجود ندارد بلکه گروه های تلفظی برای کاراکترها جایگزین حروف می شوند. برای مثال صدای Shi که از ترکیب صدای s و i ایجاد شده یا صدای Fu که از ترکیب حرف بی صدای F و حرف صدادار u ایجاد شده اند یک کاراکتر را تشکیل می دهد. تصویر زیر ترکیب اکثر صداها را در زبان ژاپنی به همراه رسم الخط آن برایتان آورده است.

 

نام دوره: دوره آموزش زبان 
مدرس دوره: تیم مدرسان  پارسا
زمان برگزاری:
سطوح برگزاری:
 از سطح A1 تا C2
شهریه کلاسهای ترمیک:
شهریه کلاسهای خصوصی:

شهریه کلاسهای فشرده:
گروه WhatsApp آموزش زبان:
پیج اینستاگرام آموزش زبان :
کتابهای آموزش زبان: 
آموزش آنلاین : دارد
آموزش حضوری : دارد
اطلاعات بیشتر: