نکاتی برای نوشتن یک مقاله فرانسوی عالی

نوشتن مقاله به اندازه کافی چالش برانگیز است، اما زمانی که از شما خواسته می شود مقاله ای فرانسوی بنویسید، نه تنها از شما خواسته می شود که به یک زبان خارجی بنویسید، بلکه از قراردادهای سنت زبانی و ادبی دیگری پیروی کنید. مانند مقاله نویسی به هر زبانی، بخش اساسی نوشتن مقاله فرانسوی این است که افکار و مشاهدات خود را در مورد یک موضوع خاص به شیوه ای واضح و مختصر منتقل کنید. مقاله‌های فرانسوی از سنت خاصی بیرون می‌آیند که بخشی از آموزش همه دانش‌آموزانی است که در فرانسه به مدرسه می‌روند - یا حداقل دبیرستان - و وقتی شما یک مقاله فرانسوی هستید، مهم است که از این سنت آگاه باشید.

 

فیلسوف فرانسوی، میشل دو مونتن، با محبوبیت فرم مقاله به عنوان یک ژانر ادبی شناخته می شود. اثر او، Essais، که برای اولین بار در سال 1580 منتشر شد، و چندین چاپ بعدی قبل از مرگش در سال 1592 انجام شد، طیف گسترده ای از موضوعات را در بر می گیرد، از "amitié" تا "philosopher c'est apprendre à mourir" و شامل ارجاعات ادبی بسیاری است. و همچنین حکایات شخصی. نام این ژانر، essai، شکل اسمی فعل essayer، «تلاش کردن» است. ما یک فعل انگلیسی باستانی داریم که به همین معنی است. لیمریکی که شامل عبارت "... وقتی او برای نوشیدن لیموناد مقاله می‌نوشت..." نشان‌دهنده تلاش برای نوشیدن یک نوشیدنی است و ربطی به نوشتن در مورد آن ندارد.

مدرسان فرانسوی در مورد آنچه که برای مقاله می خواهند بسیار مشخص هستند، به این معنی که آنها احتمالاً مشخص می کنند که آیا یک توضیح متنی، کامنت نویسی یا پایان نامه را می خواهند. این آخرین فرم مقاله نباید با مدرک تکمیل شده برای دکترا در کشورهای انگلیسی زبان اشتباه گرفته شود - اتفاقاً در فرانسه به آن thèse می گویند. قالب‌های متفاوتی برای هر یک از این نوع مقاله‌ها و اهداف متفاوتی برای هر فرم نوشتاری وجود دارد.

انواع انشا

1. توضیح متن

توضیح متن (explication de texte) نوعی مقاله است که شما یک مطالعه دقیق را برای آن کامل می کنید. معمولاً در مورد یک شعر یا یک قطعه کوتاه از یک اثر بزرگتر نوشته می شود. این مطالعه دقیق مضامین و ابزارهای سبکی مختلف را در متن روشن می کند. هنگامی که یک توضیح متن را تکمیل می کنید، مطمئن شوید که ساختار متن را دنبال می کنید و بررسی دقیق شکل و محتوای آن را کامل می کنید.
قالب برای توضیح متن شامل موارد زیر است:

من. مقدمه ای که در آن متن را در ژانر و بافت تاریخی آن قرار می دهید. اینجاست که می توانید به خوانندگان خود به مضامین کلی متن، شکل آن، مسیر خواندن و رویکرد خود به متن اشاره کنید.

ii بدنه ای که در آن ایده های خود را با پیروی از ساختار متن توسعه می دهید. اطمینان حاصل کنید که همه معانی کلمات استفاده شده را می دانید، به ویژه عبارات کلیدی که به مضامین مورد اشاره نویسنده اشاره می کنند. ایده خوبی است که کلمات را در فرهنگ لغت جستجو کنید تا معنی دوم، سوم و چهارم را که می تواند به مضامین و فرم هایی که توضیح می دهید بیافزاید، بیابید. مانند دانش آموزی که بر اساس این نوع مقاله نویسی امتحان شفاهی می دهد، از شما انتظار می رود که دانش کاملی از واژگان و ساختارهای دستوری که در متن ظاهر می شود داشته باشید. اغلب اهمیت زبان مورد استفاده با توضیح اجزای مختلف موضوع، سبک و ترکیب آشکار می شود.

III. نتیجه‌گیری که در آن معنای کلی متن و اهمیت شکل‌ها و اشکال مورد استفاده را خلاصه می‌کنید. شما همچنین باید پیامدهای آنچه را که به آن پرداخته می شود و ارتباط آنها در یک زمینه ادبی، تاریخی یا فلسفی بزرگتر بیان کنید.

توجه: اگر در مورد شعری می‌نویسید، مشاهدات روی بیت، طرح‌های قافیه و متر را در نظر بگیرید. بد نیست به یک اثر مرجع در زمینه ی نویسندگی مراجعه کنید. اگر درباره یک اثر فلسفی می نویسید، با ارجاعات فلسفی و تعاریف مفاهیم آشنا باشید.

هشدار: از نقل قول خودداری کنید. در عوض، از طریق تحلیل دقیق مضمون، سبک و ترکیب، روشی را که در آن ایده‌های اصلی متن منتقل می‌شود، نشان دهید.

2. Le commentaire composé

Commentaire composé یک تفسیر مدون روش شناختی است که بر مضامین موجود در یک متن خاص تمرکز دارد. این نوع مقاله از طریق استدلال تحلیلی زمینه های مختلف تأمل را توسعه می دهد. چنین استدلالی باید خوانشی را که با ارائه اجزای متن از دیدگاه‌های مختلف به آن نزدیک می‌شوید، روشن کند. برخلاف توضیح متن، به جای پیروی از ساختار متنی که به آن اشاره می کند، به صورت موضوعی سازماندهی شده است.
فرمت یک کامپوزیشن تفسیری شامل موارد زیر است:

من. مقدمه‌ای که در آن سؤالی را که مطرح کرده‌اید، اغلب در رابطه با اظهارنظر سریع درباره جنبه‌ای موضوعی یا سبکی از متن، مانند «Montrez en quoi ce texte évoque l'amour courtois» یا «Qu» ارائه می‌کنید. آیا فقدان نقطه‌گذاری در متن است؟» در این بخش، از شما انتظار می رود که رویکرد خود را به متن مشخص کنید و مسیر ایده های خود را به تصویر بکشید تا خوانندگان شما ایده روشنی از مسیری که این ایده ها طی می کنند داشته باشند.

ii یک بدنه سه‌جانبه، که در آن سؤالی را که مطرح کرده‌اید بررسی می‌کنید، با ذکر مثال‌های خاصی در متن که مخصوصاً مربوط به حوزه‌هایی است که می‌خواهید کاوش کنید. این نقل‌قول‌ها باید توضیح داده شوند و به موضوعات گسترده تفسیر شما مرتبط شوند، و در عین حال جزئیاتی ارائه دهند که توجه خوانندگان را به حوزه‌های تحقیق شما جلب کند. این حوزه‌های مختلف تحقیق ممکن است در ابتدا متفاوت و یا حتی متناقض به نظر برسند، اما در نهایت گرد هم می‌آیند تا خوانشی هماهنگ را تشکیل دهند که به جنبه‌های مختلف متن می‌پردازد. ویژگی‌های واضح‌تر متن باید جنبه‌های ظریف‌تر آن را روشن کند، که به شما امکان می‌دهد بینش دقیقی را نسبت به سؤالی که در حال بررسی آن هستید، روشن کند.

III. نتیجه‌گیری که در آن خواندن خود را ارزیابی می‌کنید و حوزه‌های مختلف تحقیق آن را ترکیب می‌کنید. اینجا جایی است که می‌توانید نظرات خود را درج کنید، اما مطمئن شوید که بخش‌های قبلی اظهارنظر شما تحلیلی است و با شواهدی که در متن پیدا می‌کنید پشتیبانی می‌شود.

توجه: نگاه کردن به زمان‌های افعال، شکل‌های گفتاری، و سایر جنبه‌هایی که به شکل متن کمک می‌کنند، به خواننده شما کمک می‌کند، همانطور که نظر در مورد ثبت زبان، که آیا این زبان آراسته، ساده است، یا منعکس کننده یک سبک متن است. یا الگوهای کمتر رسمی گفتار.

هشدار: نقل قول ها جایگزین مشاهدات یا نظرات روی متن نمی شوند. نقل قول های خود را توضیح دهید و آنها را به خوبی در متن خود قرار دهید.

3. پایان نامه

پایان نامه یک تأمل شخصی، سازمان یافته و روشمند در مورد یک سؤال دقیق است که به مجموعه ای از نوشته ها اشاره دارد. با مراجعه به این مجموعه، ممکن است سوالاتی در امتداد «Que pensez-vous de l'équivalence entre l'amour et la chanson exprimée dans ces textes» از شما پرسیده شود. یا "Est-ce que la saagesse et la folie ont les mêmes sources?" این نوع مقاله امکان کاوش در یک سوال را از طریق دانش یک مجموعه و همچنین از طریق دانش فرهنگی یک فرد فراهم می کند.
فرمت پایان نامه شامل موارد زیر است:

من. مقدمه ای که در آن موضوع مورد بحث، اهمیت استدلال و مسیر ایده های خود را ارائه می دهید.

ii بدنه ای که مانند یک کامپوزه تفسیری، از توسعه سه جانبه استدلال شما تشکیل شده است. این می تواند از هر یک از ساختارهای زیر پیروی کند: یک طرح واره دیالکتیکی، سازماندهی شده به اینها، ضد و ترکیبی - یک استدلال، ضد استدلال آن، و رد آن. یک طرح واره تحلیلی، متشکل از توصیف یک موقعیت، تجزیه و تحلیل علل آن، و تفسیر در مورد پیامدهای آن؛ یک طرح واره موضوعی، که شامل تأملی در مورد موضوعی است که از زوایای مختلف به صورت منظم به بررسی آن می پردازید.

III. نتیجه‌گیری، که در آن به روش‌های متفاوتی می‌پردازید که از طریق آنها به سؤال مورد نظر نزدیک شده‌اید و این که چگونه بینش‌های شما را عمیق‌تر می‌کند، در حالی که سؤال را در یک زمینه گسترده‌تر قرار می‌دهید که فضایی را برای گسترش نشان می‌دهد. نتیجه‌گیری می‌تواند موضوع مورد بحث را برای نشان دادن جایگاه آن در یک جنبش ادبی یا برای مثال در تقابل با جنبش ادبی دیگری که از آن پیروی می‌کند، باز کند.

نکته: با کمترین پیش فرض ممکن به سوال مورد نظر خود بپردازید. اگر بر اساس یک نقل قول می نویسید، تمام دانش خود را در مورد نویسنده آن، اثری که در آن ظاهر می شود و مجموعه ادبیاتی که با آن مرتبط است جمع آوری کنید.

هشدار: حتی برای تأمل شخصی، مانند پایان نامه، از استفاده از ضمیر اول شخص je خودداری کنید. Nous یا روشن ترجیح داده می شود. با این حال، توصیه می شود از یکی به دیگری تغییر ندهید.

برای هر یک از این فرم‌های انشا، ایده خوبی است که یک طرح کلی تهیه کنید که بتوانید هنگام نوشتن به آن مراجعه کنید. همانطور که نوشتن شما پیشرفت می کند، ممکن است همه چیز کمی تغییر کند، اما داشتن ساختاری که می توانید در حین جمع آوری ایده ها و اطلاعات مختلف خود در یک استدلال منسجم بر آن تکیه کنید، پایه محکمی برای یک مقاله واضح و توسعه یافته فراهم می کند. این همچنین انتقال آسان از یک بخش از مقاله شما به بخش بعدی را تسهیل می کند.

در طول مطالعه، ممکن است با مشکل، تناقض یا چرخش تعجب آور عبارتی مواجه شوید که تشخیص آن دشوار است. چنین لحظاتی در متن به شما این فرصت را می‌دهد تا در ویژگی‌های منحصر به فرد متن یا مجموعه‌ای که به آن اشاره می‌کنید، راه‌حل‌های متفاوتی را برای مشکلاتی که با آن‌ها مواجه می‌شوید پیشنهاد کنید، و اهمیت آن‌ها را در قالب ادبی، فلسفی و تاریخی بزرگ‌تر توصیف کنید. متن نوشته. مقاله نویسی به شما این امکان را می دهد که با آثار فرانسوی، اهمیت فرهنگی آنها و زبان فرانسوی بیشتر آشنا شوید. برای راهنمایی در این امر می توانید به منابع زیر مراجعه کنید:

آفرت، سرژ و هلن. Le commentaire composé. پاریس: Hachette, 1991.
Dufau, Micheline et Ellen D'Alelio. Découverte du poème: Introduction à l'explication de textes. نیویورک: هارکورت، بریس و جهان، 1967.
Grammont، Maurice. پتی تریته د versification française. پاریس: A. Colin، 2015.
Huisman، Denis et LR Plazolles. کتاب هنر پایان نامه: du baccalauréat au CAPES پاریس: Société d'édition d'enseignement supérieur، 1965.

روزنامه فرانسوی لوموند نیز مقالات خوبی در مورد این فرم های انشا دارد که دانش آموزان فرانسوی را برای امتحان لیسانس آماده می کند: اینجا را کلیک کنید .

این همچنین یک وب سایت با اطلاعات کامل در مورد تکنیک های مقاله نویسی است که دانش آموزان را برای آزمون کارشناسی آماده می کند: اینجا را کلیک کنید

علاوه بر این، دانشگاه آدلاید نکاتی برای مقاله نویسی عمومی به زبان فرانسوی دارد: اینجا را کلیک کنید