چرا ژاپنی ۳ الفبا دارد؟

Atarashī gengo wa, aratana jinsei no hajimari.
“A new language is the beginning of a new life.”
 
新しい言語は、新たな人生の始まり

Atarashi gengo wa, aratana jinsei no hajimari.
"یک زبان جدید آغاز یک زندگی جدید است."


توانجامش دادی. پس از سال ها تماشای انیمه ژاپنی، تصمیم گرفتید ژاپنی را یاد بگیرید.

در اولین برخوردتان با یک کتاب درسی ژاپنی، شاید کمی از همه نمادهای سیستم های نوشتاری ژاپنی احساس ترس کردید. با این حال، خیلی زود متوجه شدید که کانا (هیراگانا و کاتاکانا) چندان پیچیده نیستند. خواندن و نوشتن جملات ساده ژاپنی را یاد گرفتید. بعداً، شما شجاعت لازم برای مقابله با آن کانجی‌های ترسناک را نیز به دست آوردید.

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چرا ژاپنی ها در وهله اول سه سیستم نوشتاری دارند ؟

یا شاید دنیایی را تصور کنید که در آن، مانند زبان های چینی، ژاپنی ها فقط از کانجی استفاده می کنند؟

خوب، بگذارید چیزی به شما بگویم: آن دنیا وجود داشت .

در واقع، زمانی بود که ژاپنی به طور کلی فاقد زبان نوشتاری بود.

بیایید یک سفر کوتاه در تاریخ داشته باشیم تا ببینیم چگونه ژاپنی ها به سیستم نوشتاری "بدنام" امروزی تبدیل شدند.

عکس از Ryunosuke Kikuno / Unsplash

ریشه های زبان ژاپنی

ژاپن یک تمدن باستانی است: تاریخ آن هزاران سال قدمت دارد و بیش از 100 میلیون نفر به زبان آن صحبت می کنند. ما واقعاً مطمئن نیستیم که این زبان از کجا آمده است .

برخی از کارشناسان حدس می زنند که ممکن است در جوامع کشاورزی که بیش از 2000 سال پیش از شبه جزیره کره به جزایر ژاپن مهاجرت کرده اند، سرچشمه گرفته باشد. این فرضیه، فرضیه کره-ژاپونی نامیده می شود که یک رابطه ژنتیکی بین زبان های کره ای و ژاپنی برقرار می کند. با توجه به مهاجرت مردم از شبه جزیره کره، گفته می شود که این مهاجران تأثیر زیادی بر زبان و فرهنگ ساکنان جزایر ژاپن داشته اند. در حالی که درست است که برخی از کلمات در هر دو زبان مشابه هستند، اگر نگوییم یکسان، و ساختار دستوری آنها بسیار قابل مقایسه است ، این فرضیه به طور کامل پذیرفته نمی شود.

نظریه دیگر این است که زبان ژاپنی ریشه در خانواده زبان های اورال-آلتایی دارد، نظریه ای مبتنی بر این فرضیه که دو گروه زبان (اورالیک و آلتایی) دارای یک زبان مادری هستند.

هنوز زبان شناسان دیگر می گویند که ژاپنی یک زبان منزوی است، به این معنی که هیچ رابطه ای با هیچ زبان دیگری ندارد.

به طور خلاصه، تاریخ زبان ژاپنی هنوز مورد بحث است. منشأ آن به همان اندازه مرموز است که برخی از جنبه های خود فرهنگ. یکی از مهمترین رویدادهای تاریخ زبان، ایجاد سیستم نوشتاری آن است و خوشبختانه ما اطلاعات بیشتری در مورد آن داریم .

بیایید مراحل مختلف تکامل سیستم های نوشتاری ژاپن را بررسی کنیم.

pastedGraphic_2.png
عکس از Cherry Lin در Unsplash

انطباق حروف چینی با زبان ژاپنی

بر اساس برخی تحقیقات، زبان چینی توسط مبلغان بودایی کره ای بین قرن چهارم و پنجم به ژاپن معرفی شد.

در آن زمان زبان ژاپنی سیستم نوشتاری نداشت. با این حال، بسیاری از اشراف و روشنفکران چینی، از جمله نحوه نوشتن آن را آموخته بودند. در نتیجه، زبان چینی برای نوشتن اسناد رسمی در دوره نارا (710 تا 784-94) بود. این عمل تا دوره هیان (794 تا 1185) گسترش یافت.

تصویر زیر صفحه‌ای از نسخه تاناکا نیهون شوکی است ، تاریخ قرن هشتم ژاپن که به زبان چینی نوشته شده است. در اوایل دوره هیان (794-1185) ایجاد شد.

pastedGraphic_3.png
دامنه عمومی، Wikimedia Commons

با گذشت زمان، اشراف ژاپنی شروع به نوشتن ژاپنی با استفاده از حروف چینی کردند. این پیشرفت باعث ایجاد اولین سیستم نوشتاری کانا، معروف به Man'yōgana شد .

حروف چینی → Man'yōgana

Man'yōgana یک سیستم نوشتاری مبتنی بر حروف چینی بود، اما این کاراکترها عمدتاً برای نمایش آوایی صداهای زبان ژاپنی استفاده می شد، نه مطابق با معنای یک کاراکتر. به عبارت دیگر، شخصیت ها اساسا یک الفبای عظیم بودند.

نام این الفبا از man'yōshū (万葉集) گرفته شده است، گلچینی از شعر کهن که با این سیستم در دوره نارا سروده شده است. man'yōgana از تقریباً 970 کاراکتر تشکیل شده بود که برای نشان دادن 90 هجای مختلف مورد استفاده در ژاپنی قرن هشتم استفاده می شد. در نتیجه، بسیاری از نمادهای man'yōgana وجود داشت که می توانستند برای نشان دادن هر هجا استفاده شوند.

تصویر زیر نشان می‌دهد که چگونه کانجی اصلی (شخصیت‌های چینی) به شکل‌های نهایی کانا خود تکامل یافته است. در سمت راست با رنگ قرمز روشن کانجی قرار دارد. در وسط با قرمز تیره Man'yōgana است. و در سمت چپ با رنگ مشکی یکی از جانشینان آینده Man'yōgana، هیراگانا است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

دامنه عمومی، Wikimedia Commons

مشکل اصلی این سیستم نوشتن این بود که خواندن آن به شدت دشوار بود. برخی از اسناد به دو زبان چینی (از طریق حروف) و ژاپنی (از طریق Man'yōgana) نوشته شده است. این امر منجر به سردرگمی می شود زیرا ممکن است متون در یک نگاه مشابه به نظر برسند، اما در اسناد چینی، حروف هم ارزش آوایی و هم ارزش معنایی داشتند. در اسناد ژاپنی، کاراکترها فقط ارزش آوایی داشتند.

همانطور که ممکن است تصور کنید، برخی افراد احساس کردند که ساده کردن سیستم ضروری است. در این نقطه زمانی است که 女手* ( On'nade ) وارد صحنه شد: جانشین Man'yōgana. هجایی که امروزه نیز مورد استفاده قرار می گیرد. هیراگانا

*女手→ زن + دست

مانیوگانا ← هیراگانا

هیراگانا یک سیستم نوشتاری است که در حدود قرن نهم با تغییر بیشتر عناصر خاصی از شخصیت‌های خاص ایجاد شد - شخصیت‌هایی که قبلاً در طول توسعه Man'yogana اصلاح شده بودند.

هیراگانا توسط زنان ایجاد شد، گروهی از مردم که به طور سنتی فرصت دسترسی به سطح تحصیلات مشابه مردان را نداشتند. به همین دلیل، آنها شروع به اقتباس از شخصیت ها برای ساده تر و در دسترس بودن کردند. در نهایت به نسخه ای از کانا رسیدند که امروز می شناسیم و استفاده می کنیم.

هیراگانا که توسط زنان خلق شده بود (در ابتدا) بیشتر توسط زنان استفاده می شد - به ویژه در شعر و انواع دیگر آثار ادبی. اشراف و روشنفکران (عمدتاً مردان) همچنان ترجیح می‌دادند از کانجی استفاده کنند، زیرا هیراگانا را یک سیستم نوشتاری ضعیف می‌دانستند. با این حال، در نهایت، مردان نیز شروع به استفاده از هیراگانا کردند - به ویژه برای کارهای ادبی. در مقابل، کانجی همچنان برای انواع رسمی/رسمی اسناد استفاده می‌شد.

تصویر زیر سه مجموعه از کاراکترها را نشان می دهد: در بالای سیاه و سفید یک کاراکتر چینی است. زیر آن به رنگ قرمز Man'yōgana برگرفته از آن شخصیت است. در پایین با رنگ مشکی، هیراگانا در فرم نهایی خود قرار دارد.  

Pmx، CC BY-SA 3.0، Wikimedia Commons

حروف چینی → کاتاکانا

کاتاکانا سیستم نوشتاری دیگری است که از حروف چینی مشتق شده است این کتاب توسط راهبان بودایی در حدود قرن هشتم یا نهم ایجاد شد، و مانند هیراگانا، هدف اصلی آن ساده کردن نوشتن شخصیت های Man'yogana بود. در مقایسه با هیراگانای منحنی، ضربات کاتاکانا تیز و زاویه دار هستند.

در ابتدا، کاتاکانا فقط توسط مردان استفاده می شد - و برخلاف هیراگانا، کاتاکانا در اسناد رسمی نیز کاربرد داشت.

تصویر زیر بازتولید عکاسی مجموعه ای از اشعار کشیش میو (明恵上人歌集، Myōe Shōnin Kashū) را نشان می دهد که در آن کاتاکانا در کنار حروف چینی استفاده شده است.

کوشین (高信)، دامنه عمومی، ویکی‌انبار

هنتایگانا

با گذشت زمان، و با بهبود نرخ سواد در میان ژاپنی ها، انواع مختلفی از کاناس نیز توسعه یافت.

هنتایگانا نسخه های جایگزین هیراگانا بودند که قبل از دهه 1900 توسعه یافتند در این دوره، هیچ راه رسمی/استانداردی برای نوشتن هیراگانا وجود نداشت، بنابراین بازخوانی‌های متعددی از کانا در نهایت به وجود آمد. مانند man'yōgana، چندین کاراکتر هنتایگانا می‌توانند به جای هم برای نمایش یک واج از زبان ژاپنی استفاده شوند.

تصویر زیر نسخه های مختلف هنتایگانا از مجموعه ای از نمادهای کانا را نشان می دهد.

Hentaigana_bot، CC BY-SA 4.0، Wikimedia Commons

امروزه، hentaigana منسوخ در نظر گرفته شده است. با این حال، برخی از نمادهای هنتایگانا هنوز در اسناد کلاسیک ژاپنی و بر روی تابلوهای سنتی فروشگاه/رستوران دیده می شوند.

pastedGraphic_8.png
عکس از Jay on Unsplash

ادغام سه الفبا

در طول دوره میجی (قرن 19)، اصلاحاتی در خط ژاپنی صورت گرفت که هدف آن اتصال زبان گفتاری ژاپنی با سیستم نوشتاری موجود آن بود. در حدود اوایل قرن (تا دهه 1900)، بسیاری از انواع هیراگانا لغو شد و یک نماد رسمی برای هر نماد کانا تعیین شد. این اصلاح همچنین مجموعه ای استاندارد از کانجی را ایجاد کرد که قرار بود در مدارس ابتدایی تدریس شود.

اصلاحات اضافی در سیستم نوشتاری که پس از جنگ جهانی دوم انجام شد، به ساده‌سازی و ساده‌سازی زبان نوشتاری کمک کرد. در این دوره، کلمات قرضی (کلمات با منشأ خارجی) در ژاپن شروع به ظهور کردند.

به طور کلی، تغییرات در جامعه ژاپنی پس از جنگ و اصلاحات متعدد باعث ایجاد انگیزه ای برای استحکام سیستم نوشتاری ژاپنی شد و به هر یک از سه خط کارکرد خاصی در زبان داد.

می خواهید بدانید امروزه از الفبای مختلف برای چه چیزی استفاده می شود؟ این پست را بخوانید. )

افکار نهایی

توسعه این سیستم های نوشتاری نه تنها باعث گسترش سواد در میان مردم ژاپن شد، بلکه باعث تکامل فرهنگی نیز شد. هر تغییری که در نگارش آن رخ می داد، محصول رویدادهای مهمی بود که در آن زمان رخ داد.  

بیایید در روال مطالعه ژاپنی خود کمی مکث کنیم و کمی عمیق تر به تاریخ ژاپن بپردازیم. سپس، در نهایت، ما می توانیم ببینیم که در پشت زبان ژاپنی امروزی ما چیزهای بیشتری از دستور زبان، هیراگانا، کاتاکانا و کانجی وجود دارد.

読んでくれてありがとうございます!
yondekurete arigatou gozaimasu!

با تشکر برای خواندن!

https://ai.glossika.com/blog/history-japanese-writing-systems

تخفیف فقط تا عید سعید فطر
تخفیف فقط تا عید سعید فطر