برای رزرو یک جلسه رایگان کلیک کنید

چند نکته جالب برای یادگیری ترکی

ترکی زبان شگفت انگیزی است.  در قرن هشتم میلادی از مغولستان سرچشمه می گیرد. همچنین به عنوان زبان مادری کشور ترکیه شناخته می شود.ترکیه کشوری غنی از فرهنگ، تاریخ و مکان های دیدنی است.

ترکی همچنین زبانی است که در خانه توسط افرادی که در مناطقی زندگی می کنند که قبلا توسط امپراتوری عثمانی اداره می شد صحبت می کنند. به عنوان مثال، در بلغارستان بیش از یک میلیون نفر به زبان ترکی صحبت می‌کنند.

بین 10 تا 15 میلیون گویشور بومی این زبان وجود دارد. ترکی دارای هارمونی مصوت متمایز است و همچنین دارای رشته های پیچیده کلمه است.

- در مورد هارمونی واکه ها بیاموزید، به این معنی که مصوت ها در یک کلمه متعلق به گروه های بدون نقطه یا نقطه چین هستند.

- هر حرف را همانطور که نوشته شده تلفظ کنید، زیرا ترکی بین حروف و صداها مطابقت یک به یک دارد.

- با گوش دادن به پادکست ها، تماشای فیلم، خواندن کتاب و چت با افراد بومی تا حد امکان خود را در معرض ترکی قرار دهید.

- فرهنگ ترکیه را با آشنایی با تاریخ، آشپزی، موسیقی و آداب و رسوم آن تجربه کنید.

- از اشتباه کردن نترسید و به خودتان زمان بدهید تا پیشرفت کنید.

این فوق العاده است! ترکیه کشوری زیبا با فرهنگ و تاریخ غنی است. دانشگاه‌های زیادی وجود دارند که دوره‌هایی را برای دانشجویان بین‌المللی در رشته‌های مختلف ارائه می‌دهند¹²³. ممکن است برای پذیرش در برنامه انتخابی خود نیاز به داشتن برخی شرایط مانند آزمون ورودی دانشگاه، نمره زبان یا آزمون مهارت داشته باشید. برای تحصیل در ترکیه چه می خواهید؟

ترکی زبانی جذاب است که به خانواده زبان‌های ترکی در گروه زبان‌های آلتایی تعلق دارد. این زبان توسط حدود 80 تا 90 میلیون نفر عمدتاً در ترکیه و قبرس شمالی و همچنین در سایر نقاط اروپا و خاورمیانه صحبت می شود. ترکی دارای یک سیستم دستور زبان پیچیده است که از پسوندها برای نشان دادن زمان، حالت، شخص، عدد، مورد و سایر ویژگی ها استفاده می کند². ترکی همچنین دارای واژگان غنی است که نشان دهنده تنوع فرهنگی و تاریخ آن است². آیا سوال خاصی در مورد ترکی دارید؟

روش های مختلفی برای سلام کردن در ترکی بسته به زمینه و تشریفات وجود دارد. رایج ترین آنها عبارتند از:

- **Selam**: این به معنای "سلام" است و از سلام مسلمانان جهانی "Es selam'ün aleyküm" گرفته شده است. این غیر رسمی است و نسل های جوان تر آن را ترجیح می دهند²4.

- **Merhaba**: این به معنای "من از شما استقبال می کنم" یا "از شما استقبال می کنم". رسمی است و می توان با هرکسی از آن استفاده کرد²4.

- **Hoş geldin** یا **Hoş geldiniz**: به معنی "خوش آمدید" یا "خوب رسیدید". هنگام احوالپرسی به کسی که به ملاقات شما آمده است استفاده می شود. اولی مفرد و غیر رسمی است، در حالی که دومی جمع یا صوری4 است.

همچنین می توانید با توجه به ساعات مختلف روز به ترکی سلام کنید، مانند:

- **Günaydın**: به معنی صبح بخیر است و تا ظهر استفاده می شود⁴.

- **Tünaydın**: به معنی ظهر بخیر است و بعد از ظهر تا غروب استفاده می شود.

- **İyi akşamlar**: به معنی "عصر بخیر" است و بعد از غروب آفتاب تا زمان خواب استفاده می شود.

- **İyi geceler**: به معنی «شب بخیر» است و قبل از خواب یا هنگام ترک شخصی در شب استفاده می شود.