برای رزرو یک جلسه رایگان کلیک کنید

لهجه های آلمانی: 8 لهجه مختلف را کشف کنید

با همه لهجه های آلمانی آشنا شوید

گویش ها یک زبان را منحصر به فرد می کنند. تفاوت‌های منطقه‌ای نه تنها هیجان‌انگیز هستند، بلکه بینشی از فرهنگ ارائه می‌دهند. مانند اکثر زبان های رایج، آلمانی نیز گویش های مختلفی دارد. به راحتی می توان دید که چگونه آلمان، اتریش و سوئیس همه لهجه های منحصر به فرد خود را دارند. اما گویش های منطقه ای متفاوتی حتی در آلمان وجود دارد. اما، کدام یک ارزش یادگیری دارد؟ در اینجا همه لهجه ها و لهجه های آلمانی وجود دارد که باید بدانید.

1. آلمانی عالی (Hochdeutsch، آلمانی استاندارد)

آلمان توسط چندین گویش مختلف تقسیم شده است. ما آنها را به دو دسته اصلی تقسیم می کنیم: آلمانی عالی و آلمانی پایین. از این میان، آلمانی عالی مهمتر است.

این گویش بیشتر با نام هوخدویچ شناخته می شود . ممکن است فکر کنید که آلمانی عالی از آلمان شمالی آمده است، اما قضیه برعکس است. Hochdeutsch از جنوب آلمان، جایی که کوه های آلپ و ارتفاعات هستند، سرچشمه می گیرد.

امروز، این آلمانی استانداردی است که شما می شناسید. هوچدوچ لهجه ای است که در مدرسه تدریس می کنند. اگر در حال تماشای تلویزیون آلمانی یا اخبار هستید، احتمالاً بازیگران و مجریان به این لهجه صحبت می کنند. این رایج ترین گویش آلمانی است.

2. آلمانی پایین (Plattdeutch)

از قضا، آلمانی پایین از بخش شمالی آلمان و هلند می آید. از نظر تلفظ بسیار به Hochdeutsch نزدیک است. اشکال نوشتاری دو گویش کاملاً یکسان است. Low Deutsch گویش ناپدید شده ای است زیرا افراد کمتر و کمتری به آن صحبت می کنند.

لهجه ها و لهجه های آلمانی

3. آلمانی سوئیسی (Schwiizerdütsch)

آلمانی سوئیسی به طور طبیعی گویش سوئیس است. از آنجایی که فرانسوی و ایتالیایی نیز زبان های رسمی سوئیس هستند، این گویش آلمانی بسیار متفاوت از سایرین است. زبان های همسایه مطمئناً تأثیر خود را در تلفظ گذاشتند. درک لهجه سوئیسی-آلمانی حتی برای آلمانی زبانان مناطق دیگر دشوار است.

4. آلمانی باواریایی (Bayerish)

باواریا در جنوب شرقی آلمان است و Bayerisch هنگام نوشتن بسیار شبیه به آلمانی استاندارد است، اما در تلفظ حروف صدادار متفاوت است. همه در بایرن می توانند آلمانی استاندارد را بخوانند، بنویسند و بفهمند. اما، آنها به ندرت فرصت دارند آن را بیان کنند. به همین دلیل است که آلمانی/هوشدویچ استاندارد در این منطقه نام مستعار «Schriftdeutsch» یا «آلمانی نوشتاری» را به خود اختصاص داده است.

5. آلمانی اتریشی (Österreichisches Deutsch)

آلمانی اتریشی کمی با بقیه متفاوت است. در حالی که بیشتر در گرامر یکسان است، آلمانی اتریشی واژگان منحصر به فردی دارد. آن را به عنوان انگلیسی آمریکایی و انگلیسی در نظر بگیرید. آمریکایی ها می گویند چیپس، و بریتانیایی ها می گویند چیپس. اما هر دو لهجه می دانند که دیگری در مورد چه چیزی صحبت می کند. در مورد گویش های اتریش و آلمان هم همینطور. به عنوان مثال، کلمه آلو در Hochdeutsch "Pflume" است، در حالی که در آلمانی اتریشی "Zwetschge" است.

اگر می خواهید به تفاوت بین اتریشی و هوخدویچ گوش دهید، این ویدیو بسیار جالب است:

6. گویش زاکسون بالایی (Sächsisch)

زاکسن ایالتی در منطقه شرقی آلمان است، بنابراین Säschsisch عمدتا در شرق صحبت می شود. از نظر زبانی نسبتاً شبیه به آلمانی استاندارد و گویش های دیگر است، اما لهجه ای دارد که بسیاری از آلمانی زبانان احساسات شدیدی نسبت به آن دارند (مثل اینکه بسیاری از بریتانیایی ها لهجه آمریکایی را دوست ندارند).

7. گویش برلین (Berlinerisch)

برلین پایتخت آلمان است. با تاریخ غنی و صحنه هنری پررونق خود به یک مرکز بین المللی تبدیل شده است. بنابراین، لهجه ای که گویش برلینی نشان می دهد کم کم از بین می رود. از آنجایی که مدرن شدن برلین آن را به یک شهر جهانی تبدیل کرده است، تنها تعداد کمی از مردم برای تمام عمر خود در آنجا زندگی می کنند. برجستگی زبان استاندارد آلمانی در آموزش نیز از محبوبیت آن کاسته می شود.

8. پنسیلوانیا "هلندی" (Pennsilfaanisch Deitsch)

ما می‌خواستیم لهجه‌ای را وارد کنیم که کمی به خانه نزدیک‌تر است. بسیاری نمی دانند که هلندی پنسیلوانیا در واقع یک گویش آلمانی است. "هلندی" در واقع قرار است "دویچ" باشد. این زبان اقلیت آمریکایی که توسط مهاجران آلمانی شکل گرفته است، هنوز در سواحل شرقی زنده است.

لهجه های آلمانی چگونه به نظر می رسند؟

البته این توضیحات نمی تواند به شما نشان دهد که گویش های آلمانی چقدر متفاوت هستند. حتی در آلمان، تلفظ این لهجه ها بسیار متفاوت است. باور نمی کنی؟ این ویدئوی تقلید یک دختر آلمانی از 12 لهجه مختلف آلمانی را ببینید:

سکسی ترین لهجه آلمانی کدام است؟

خب خودت تصمیم بگیر این ویدیوی زیر کاملاً خنده دار است زیرا اتریش، سوئیس و هوخدویچ را از نظر جنسیت مقایسه می کند.

کدام گویش آلمانی را باید یاد بگیرم؟

یادگیری لهجه آلمانی واقعاً یک انتخاب نیست. تمام مواد آموزشی و منابع شما Hochdeutsch را به شما آموزش می دهد. هر زبان آلمانی زبان آلمانی استاندارد را می‌داند، بنابراین بهترین گزینه برای مطالعه این است. اما، اگر در یک منطقه خاص زندگی می کنید، قطعا لهجه و واژگان محلی را انتخاب خواهید کرد. سفر یادگیری آلمانی خود را شروع کنید و بعداً نگران لهجه خود باشید .