برای رزرو یک جلسه رایگان کلیک کنید

همه چیز درباره زبان ایتالیایی

اسرار زبان ایتالیایی را کشف کنید

ایتالیایی زبان جذابی است که همه حداقل کمی با آن آشنا هستند. به لطف محبوبیت غذاهای ایتالیایی، گستردگی هنر ایتالیایی و اهمیت فرهنگ ایتالیایی، همه حداقل چند کلمه ایتالیایی می دانند. اما، این زبان زیبا بسیار بیشتر است. حقایق کلیدی در مورد ایتالیایی و همچنین تاریخچه و دستور زبان مدرن آن را در اینجا کشف کنید.

چه فقط به زبان علاقه مند باشید و چه بخواهید به سفری به رم «بخورید-دعا-عشق» بروید، باید ایتالیایی را یاد بگیرید. وقتی در ایتالیا هستید، حتی چند کلمه می تواند به شما کمک کند با مردم محلی ارتباط برقرار کنید. بنابراین، بهترین بستر یادگیری زبان را برای یادگیری مفیدترین عبارات ایتالیایی قبل از سفر انتخاب کنید.

اگر جولیا رابرتز می توانست آن را یاد بگیرد، شما هم می توانید آن را یاد بگیرید.

مروری بر زبان ایتالیایی

ایتالیایی یک زبان رمانتیک است . یعنی ریشه های آن به لاتین مبتذل برمی گردد. بنابراین، ارتباط نزدیکی با فرانسوی، اسپانیایی، پرتغالی و رومانیایی دارد.

برخلاف بسیاری از زبان‌های رومی، ایتالیایی عمدتاً در اروپا صحبت می‌شد. 68 میلیون ایتالیایی زبان در سراسر جهان وجود دارد . اکثر آنها در ایتالیا زندگی می کنند. ایتالیایی زبان رسمی ایتالیا، سن مارینو و شهر واتیکان است. همچنین یکی از چهار زبان رسمی سوئیس است. علاوه بر این، ایتالیایی نیز یک زبان رسمی در سطح منطقه ای در اسلوونی و کرواسی است. و ما نمی توانیم 500000 ایتالیایی آمریکایی ساکن ایالات متحده را فراموش کنیم.

لهجه های ایتالیایی

ایتالیا سرزمین لهجه های منطقه ای زیادی است. و یکی شدن این گویش ها تاریخ زبان ایتالیایی است. به طور کلی، ایتالیایی متعلق به شاخه ایتالو-دالماسی از زبان های رومی است. اما، بیش از یک نوع ایتالیایی در ایتالیا وجود دارد.

هر منطقه گویش مجزای خود را دارد. امروزه اینها به لهجه خلاصه شده است. اما، در طول تاریخ خود، گویش های ایتالیایی بسیار متنوع تر بودند.

امروزه، آنچه ما ایتالیایی می نامیم، ایتالیایی استاندارد توسکانی و به طور خاص گویش فلورانسی است. این به لطف سنت ادبی بومی ایتالیا است . یعنی ادبیات به جای لاتین به ایتالیایی نوشته شده است. اما، در ادامه بیشتر در مورد آن.

تاریخچه مختصر ایتالیایی

زمانی که امپراتوری روم سرزمین های ایتالیا را اشغال کرد، زبانی که آنها صحبت می کردند لاتین مبتذل بود. زمانی که رومیان اروپا را فتح کردند، زبان خود را گسترش دادند. به همین دلیل است که زبان‌های رومی مختلفی در بخش‌های غربی اروپا وجود دارد.

اما، ایتالیایی در سراسر شبه جزیره به زبان های مختلف (گویش ها) تقسیم شد. تا قرن 13 بود که اولین نمونه های استاندارد ایتالیایی شروع به رشد کردند.

چگونه ادبیات ایتالیایی شد

معمولاً ادبیات یک کشور با زبان آن تعریف می شود. اما، برای ایتالیایی، برعکس بود. در قرن چهاردهم، دانته آلیگیری کمدی الهی (Divina Commedia) را نوشت . این قطعه متن به لهجه فلورانسی ایتالیایی آمیخته با لاتین نوشته شده است. اما، با وجود لهجه های مختلف منطقه ای، کمدی الهی به تمام گوشه و کنار ایتالیا رسید. هر فرد باسوادی آن را خواند و ایتالیایی شروع به متحد کردن مردم از طریق ادبیات کرد.

شاعرانی مانند پترارک و بوکاچیو بر اهمیت زبان ایتالیایی (و مخصوصاً گویش فلورانسی) در ادبیات تأکید کردند. این قدم کوچک در قرن نوزدهم به ثمر نشست.

الساندرو مانزونی قطعه ای تعیین کننده از ادبیات ایتالیایی به نام نامزد نوشت . این اولین رمانی بود که به طور کامل به زبان ایتالیایی نوشته شد. از آنجایی که زبان نوشتاری ایتالیایی لهجه فلورانسی بود، به یکی از مهم ترین رمان های ایتالیا تبدیل شد. در قرن نوزدهم، ایالت های تاریخی ایتالیا در یک کشور واحد متحد شدند. به لطف تلاش های مانزونی، گویش فلورانسی زبان رسمی ایتالیایی شد.

در زمان اتحاد، اکثریت ایتالیایی ها ایتالیایی صحبت نمی کردند. تنها حدود 2.5 تا 10 درصد از مردم به گویش فلورانسی صحبت می کردند. دلیلش این است که در قرن نوزدهم اکثر مردم بی سواد بودند یا در معرض آن لهجه قرار نمی گرفتند.

یکی کردن ملتی که از نظر زبانی متنوع بودند، یکی از کارکردهای اصلی ایتالیا شد.

امروزه، همه در ایتالیا البته ایتالیایی صحبت می کنند. اما هنوز گویش ها و لهجه های منطقه ای وجود دارد.

ایتالیایی زبان بسیار موسیقیایی است

ایتالیایی چگونه است؟

ایتالیایی واقعا صدای زیبایی دارد. این یک زبان موسیقی فوق العاده است. به همین دلیل است که ایتالیایی در واقع زبان نت نویسی و نامگذاری موسیقی است. کلماتی مانند "تمپو"، "سوپرانو" و "استاکاتو" ممکن است برای شما آشنا باشند.

موزیکال بودن زبان ایتالیایی تا حدی از لحن آن ناشی می شود . معمولاً هر هجای ماقبل آخر (دوم به آخر) در هر کلمه تاکید می شود.

الفبای ایتالیایی و تلفظ

زبان آموزان بومی انگلیسی از شنیدن اینکه زبان ایتالیایی دقیقاً از همان الفبای انگلیسی استفاده می کند خوشحال خواهند شد. اما در واقع کمی کوتاهتر از 26 حرف است.

الفبای ایتالیایی 21 حرف دارد. حروف J، K، W، X و Y در هیچ کلمه ایتالیایی ظاهر نمی شوند. اما، ممکن است آنها را در کلمات قرضی و نام انگلیسی ببینید. ایتالیایی دارای 5 مصوت است : a، e، i، o و u . از این میان، e و o دو روش متفاوت برای تلفظ دارند. ما به طور کلی به این صداهای باز و بسته می گوییم. این در لهجه نیز متفاوت است.

تلفظ حروف ایتالیایی کمی متفاوت از الفبای انگلیسی است. در اینجا مهم ترین تفاوت ها در نحوه تلفظ حروف خاص توسط ایتالیایی ها وجود دارد.

 • ch (مانند چت) قبل از i و e ، k (مانند گربه) در هر جای دیگر
 • g : g نرم (مانند جادو) قبل از i و e ، g سخت (مثل در زمین) در هر جای دیگر
 • : صدای ts (مانند سونامی)
 • r رول شده (همچنین به عنوان تریل شناخته می شود)
 • : به صورت z تلفظ می شود
 • h معمولاً ساکت است

دیفتونگ ها در زبان ایتالیایی

دیفتونگ ها ترکیبی از دو حرف هستند که وقتی با هم هستند صدای خاصی ایجاد می کنند. ایتالیایی چند دیفتونگ دارد که باید هنگام تلفظ کلمات ایتالیایی بدانید. وقتی این ترکیب حروف را در ایتالیایی می بینید، اینگونه باید آنها را بگویید.

دیفتونگ های ایتالیایی

چگونه آنها صدا

چگونه آنها را تلفظ کنید

مثال

gl
صدای گلو
مانند ll در میلیون
gli (the)
gn
صدادار palatal nasal n
مانند ny در کنیا
گنوکی (گنوکی)
فصل
همیشه ک
مثل گربه
چتو (آرام)
غ
همیشه سخت g
مثل زمین
غپاردو (یوزپلنگ)
sc
sh قبل از من و e، 

sk در هر جای دیگر

مانند نمایش و 

مثل آسمان

اسکولا (درن)

اسکالا (نردبان)

ساختار جمله ایتالیایی

یادگیری گرامر به ندرت سرگرم کننده است. خوشبختانه، یادگیری ساختار جمله ایتالیایی نسبتاً آسان است. این همان ترتیب کلمات انگلیسی برای جملات ساده است. این SVO (موضوع-فعل-مفعول) برای هر دو زبان است.

 • لوسیا پیتزا می خورد – پیتزا لوسیا مانگیا.

لوسیا موضوع جمله است زیرا او عمل را انجام می دهد. فعل (می خورد) فعل است و «سیب» مفعول است. یکی از ویژگی های جالب زبان ایتالیایی این است که اکثر کلمات به یک مصوت ختم می شوند.

در جملات پیچیده می توان ضمیر فاعل را حذف کرد. شما فقط برای تأکید یا روشن کردن موضوع جمله خود واقعاً به آن نیاز دارید.

افعال در زبان ایتالیایی

افعال ایتالیایی به یکی از سه دسته تعلق دارند: -are، -ere یا -ire. اینها پایان افعال را به صورت مصدر نشان می دهند. افعال "-are" منظم هستند، اما "-ere" و "-ire" اغلب نامنظم هستند.

در زبان ایتالیایی 14 زمان وجود دارد. اینها بر اساس زمان و موقعیت معنای جمله شما متفاوت است. زمان های ساده در ایتالیایی نسبتاً ساده هستند. شما همیشه باید فعل را برای تناسب با ضمیر و زمان مزدوج کنید.

در زمان های مرکب برای بیان آنچه می خواهید بگویید به کمک افعال کمکی نیاز دارید. افعالی که ممکن است استفاده کنید avere (داشتن) یا essere (بودن) هستند. این یک قانون گرامری بسیار پیچیده به نظر می رسد. اما سایر زبان‌های رومی مانند فرانسوی نیز همین قانون را دارند.

 

Psst! آیا می دانستید که ما یک برنامه یادگیری زبان داریم؟

 1. کلمات و عبارات مفیدی را به شما یاد می دهد.
 2. در یک زمینه طبیعی و روزمره ارائه شده است.
 3. با گذشت زمان فاصله می‌گیرید، بنابراین زبان جدید خود را به طور ارگانیک جذب می‌کنید.
 4. این مانند یادگیری کلمات آهنگ مورد علاقه جدید است!

شما فقط یک کلیک فاصله دارید!

 

آیا اسامی ایتالیایی جنسیت دارند؟

بله، اسم های ایتالیایی دو جنسیت دارند: مذکر و مؤنث. این دقیقاً مانند سایر زبان‌های عاشقانه است. اما، در ایتالیایی، به راحتی می توان حدس زد که یک اسم به کدام جنسیت تعلق دارد. فقط به انتهای کلمه نگاه کنید. اگر اسم به این ختم شود:

 • -o ، احتمالاً مردانه است
 • -a ، احتمالاً زنانه است

اگر کلمه به -e ختم شود، می تواند یکی از این دو باشد. اسامی جمع معمولاً به -i برای مذکر یا -e برای مؤنث ختم می‌شوند.

جنسیت یک اسم در ایتالیایی بسیار مهم است. این ماده، صفت و ضمیر مرتبط با اسم را تحت تأثیر قرار می دهد.

اسم های ایتالیایی می توانند مذکر یا مؤنث باشند

گرامر مقالات ایتالیایی در زبان

مقالات ایتالیایی باید جنسیت و تعداد اسمی را که به آن متصل شده اند منعکس کنند. 

مقالات معین به زبان ایتالیایی

در زبان ایتالیایی 7 نوع حرف قطعی وجود دارد:

 

مردانه

زنانه

مفرد

il / l' / lo
لا / ل

جمع

i / gli
له

اگر اسم با مصوت، s + صامت یا az شروع شود، همه چیز تغییر می کند. مقالات قطعی خاصی به زبان ایتالیایی وجود دارد که باید در موارد زیر از آنها استفاده کنید:

 • l' : مذکر یا مؤنث قبل از مصوت
 • lo : مذکر قبل از s + صامت یا z
 • gli : جمع مذکر قبل از مصوت، s+صامت، z یا gn

در اینجا نمونه‌هایی از تمام عبارات قطعی مختلف ایتالیایی آورده شده است:

 • il pane – نان (مفرد مذکر)
 • la pizza – پیتزا (مفرد مؤنث)
 • i pani – نان ها (مذکر جمع)
 • le pizze – پیتزاها (جمع مؤنث)
 • l'ape - زنبور عسل (مفرد مؤنث)
 • le api - زنبورها (جمع مؤنث)
 • l'albero - درخت (مفرد مذکر)
 • gli albero - درختان (مذکر جمع)
 • lo scienziato - دانشمند (مفرد مذکر)

مقالات نامحدود ایتالیایی

مقالات نامشخص در ایتالیایی کمی ساده تر هستند. فقط 4 نوع مختلف وجود دارد. شما باید حرف نامعین در ایتالیایی را با جنسیت و حرف شروع اسم مطابقت دهید. 

 • مؤنث: una / un' با مصوت
 • masc: un / uno با s + همخوان یا z

صفت های ایتالیایی

در ایتالیایی، صفت ها باید با جنسیت و تعداد اسم نیز مطابقت داشته باشند. اما، جالب‌ترین نکته در مورد صفت‌های ایتالیایی، شکلی نیست که آنها دارند. قرار دادن آنها در یک جمله است.

صفت های ایتالیایی می توانند قبل یا بعد از اسم بیایند. اگر صفت کاملاً واقعی باشد (معنی)، بعد از اسم می آید.

 • آسمان آبی. – Il cielo azzurro.

آزورو به معنای آبی است و این یک واقعیت است که آسمان آبی است. پس بعد از اسم می آید. 

اگر صفت ها بر چیزی دلالت کنند (معنی، کارکردی)، قبل از آن می آید.

 • توپ بزرگ – La grande palla.

بزرگ یک صفت مفهومی است. نسبی است، بنابراین در ایتالیایی جلوی اسم می آید. گاهی اوقات، برخی از صفت ها می توانند قبل یا بعد از اسم بیایند. اما، وقتی این اتفاق می افتد، معنی تغییر می کند.

جالب است که وقتی یک حرف معین در مقابل یک اسم و هم یک صفت کاربردی وجود دارد، صفت بین ماده و اسم قرار می گیرد. بیایید به مثالی با اشکال مختلف صفت ملکی برای "my" در ایتالیایی نگاه کنیم.

 • il mio cibo – غذای من (مفرد مذکر)
 • la mia torta – کیک من (مفرد مؤنث)
 • i miei biscotti – my biscuits (مذکر جمع)
 • le mie ricette – دستورهای غذایی من (جمع مؤنث)

همانطور که می بینید، قرار دادن صفت ها در یک جمله در ایتالیایی اهمیت دارد. اما باید توجه داشته باشید که از شکل صحیح صفت ها بر اساس جنسیت و تعداد استفاده کنید.

اعداد ایتالیایی

یادگیری شمارش به زبان ایتالیایی کار سختی نیست. در اینجا ده عدد اول در سیستم شمارش ایتالیایی آمده است.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
uno
ناشی از
سه
quattro
cinque
sei
ست
اتو
رمان
دیسی

اهمیت فرهنگ ایتالیایی

یادگیری زبان ایتالیایی قطعا ارزشش را دارد. این زبان ششمین زبان مورد مطالعه در جهان است. بنابراین، برای زبانی که «تنها» 68 میلیون نفر در اروپا به آن صحبت نمی‌کنند، چگونه ممکن است؟

فرهنگ ایتالیایی یکی از مهم ترین و جذاب ترین فرهنگ های جهان است. برای مثال، ایتالیایی‌ها نام‌هایی را برای نت‌های موسیقی می‌دادند. قهوه ای که می نوشید احتمالاً نام ایتالیایی دارد. و بیایید غذاهای ایتالیایی شگفت انگیز را فراموش نکنیم. خواه پاستا، پیتزا یا بلینی باشد که هوس می‌کنید، ایتالیا همان جایی است که منشا آن است. 

در نهایت، بازدید از ایتالیا یک انگیزه باورنکردنی برای یادگیری این زبان است. اگر قصد سفر به ایتالیا را دارید، بهتر است حداقل با برخی از زبان ها آشنا شوید. خوشبختانه، یادگیری ایتالیایی اصلا سخت نیست.

آیا ایتالیایی زبانی برای یادگیری آسان است؟

ایتالیایی یکی از ساده ترین زبان ها برای انگلیسی زبانان بومی برای یادگیری است. مؤسسه خدمات خارجی ایالات متحده آن را در رده I رتبه بندی کرد. این بدان معنی است که زبان آموزان می توانند به راحتی به زبان ایتالیایی تسلط داشته باشند، درست مانند فرانسوی و ایتالیایی. تخمین زده می شود که برای رسیدن به مهارت ایتالیایی حدود 600 ساعت مطالعه طول می کشد .

اما، این فقط یک تخمین است. با بهترین منابع یادگیری ، می توانید زمان مطالعه زبان را به میزان قابل توجهی کاهش دهید.